Cevap Yaz
5 Şubat 2023, 19:43 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 88-89. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 88-89. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Orta Çağ’da Askeri Organizasyonlar konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 88-89 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 88-89. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 88-89.  Sayfa Cevapları Orta Çağ’da Askeri Organizasyonlar

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 88 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

Bir toplumun sosyal ve ekonomik hayatının o toplumun ordusunun şekillenmesine olan etkisine hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Her toplum bulunduğu coğrafya, kendi adetlerinden etkilenerek bir ordu sistemi oluşturur. Yerleşik yaşayan, konar-göçer olarak yaşayanlardan farklı sistemi vardır. Konar  göçer olarak yaşayanlar sürekli yer değiştirdikleri için dış tehditleri daha fazla olacağı için savaşçı bir yapı oluşur. Yerleşik yaşayanlar ise sabit oldukları için sınırları koruma altına alırlar ve buna uygun yapılar yaparlar. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 89 Cevapları TUNA Yayıncılık

Konar-göçer ve yerleşik toplumlara ait orduların üstün ve zayıf tarafları nelerdir?
Cevap: Konar-göçer olarak yaşayanlar ordu olarak daha eğitimlidirler, taktikli, binicilik, okçuluk konusunda gelişmiş toplumdur. Aynı zaman da geçim kaynakları hayvancılıktır. Yerleşik toplumlarda ordu daha ağırdır. Zırhlı askerler vardır. Konar göçerlere göre atik değillerdir. Yerleşik toplumların geçim kaynakları hayvancılık tarımdır. Konar göçerler yerleşik yaşayanlara göre daha çok dış tehdidi bulundğu için olumsuz yanları da vardır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.