Cevap Yaz
23 Şubat 2023, 11:39 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 90-91-92-93. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf Tarih Ders Kitabı 90-91-92-93. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Orta Çağ’da Hukuk konusunun bulunduğu 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 90-91-92-93 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 90-91-92-93. Sayfa Cevapları TUNA Yayıncılık

9.Sınıf TUNA Yayıncılık Tarih Ders Kitabı 90-91-92-93.  Sayfa Cevapları Orta Çağ’da Hukuk

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları TUNA Yayıncılık

Düşünelim-Söyleyelim

Hukuk sistemlerindeki yasaklama ve cezaların ülkeden ülkeye farklılıklar göstermesinde toplumların hangi özellikleri rol oynamış olabilir?
Cevap: Toplumun kültürü, yapısı usulüne uygun hukuk sistemi şekillenmektedir. Toplumun kültüründe hoş olmayan bir davranış söz hukuk sisteminde suç olabilir. Ahlaki olarak ülkeye uyuşmayan durumlar ahlak yasasını öznel özellikler belirler. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları TUNA Yayıncılık

Yukarıdaki metinde Roma hukukunun şekillenmesine etki eden toplumsal özelliklerden hangileri üzerinde durulmaktadır?
Cevap: Toplumda olan sosyal sınıf farkı, din Roma hukukunun şekillenmesine etkide bulunmuştur. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 92 Cevapları TUNA Yayıncılık

Justinianus Kanunları ile On İki Levha Kanunlarını karşılaştırdığınızda aralarındaki benzerlikler ve farklılıklar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: İki Kanunda Roma İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. 

  • On İki Levha Kanunları ölüm cezası varken, Justinianus Kanunlarında din okulunda eğitim vermek, sürgün etmek ve madenlerde çalıştırma cezası bulunmaktadır.
  • On İki Levha Kanunlarında kadına mülkiyet hakkı verilmemiştir. Babaya, kardeşe veya kocaya bağlıdır. Justinianus Kanunlarında ise kadına mülkiyet hakkı verilmiştir. 
  • On İki Levha Kanunlarında babanın yetkileri fazladır. Justinianus Kanunlarında babanın evlatları üzerindeki hakları kısıtlıdır. 
  • On İki Levha Kanunlarında borçlu borcunu ödemediği zaman alacaklı kölesi yapabilir ya da öldürebilir. Justinianus Kanunlarında borçlu borcunu ödemediği zaman eline olan malları borcu kadar alınır. 

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyunuz ve soruyu cevaplayınız.

Yukarıdaki metinden hareketle Romalıların kültürel gelişmişlik düzeyi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Romalıların zaman geçtikçe borçlu ve alacaklı üzerindeki haklar değişiklik göstermiştir. Başlarda katı olan kurallar zamanla esnetilmiştir. Kültürel olarak daha modern hale gelerek yobazlıktan kurtulmuşlardır. Haksızlık zamanla azalmış ve hak edilen yapılmaya başlanmıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 93 Cevapları TUNA Yayıncılık

Cengiz Yasası’ndan alınan örneklerden hareketle Moğollardaki devlet ve toplum yapısı hakkında hangi çıkarımlarda bulunabilirsiniz?
Cevap: Cengiz Yasası’nda sosyal hayatı bozabilecek yalan, söylemek, sihirbazlık zina gibi tüm davranışlar kesin şekilde yasaklanmış; savaşın nasıl olması gerektiği, savaş kuralları, esirlerin nasıl tutulması gerektiği; toplu kullanım alanlarının nasıl kullanılması gerektiği, temizliğin hangi ölçüde olması gerektiği ve en ufak davranışa kadar her şey kanunlarla belirlenmiş düzenlenmiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.