Cevap Yaz
28 Kasım 2022, 0:12 - Zülal Güneş Yazdı

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 236-239-242-245-246-252. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 236-239-242-245-246-252. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 12. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 1990 Sonrası Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler; Türkiyedeki Siyasi, Ekonomik, Sosyokültürel ve Bilimsel Faaliyetler konusuna ait çalışmaların bulunduğu 12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 236-239-242-245-246-252 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 236-239-242-245-246-252. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

12.Sınıf MEB Yayınları Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 236-239. Sayfa Cevapları 1990 Sonrası Türk Dış Politikasındaki Gelişmeler

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 236 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

Kerkük sorununun çözümü için atılması gereken adımlar neler olabilir? Tartışınız.
Cevap: Kerkük Osmanlı’ya ait topraklardandır. Kullanım hakkı da Türkmenlere aittir. Bu yer hakkında Arapların ve Kürtlerin hak iddia etmesi önlendiği sürece sorun çözülecektir. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 239 Ders Kitabı Cevapları

KARŞILAŞTIRALIM

I. Dünya Savaşı sonrasında Orta Doğu’da yaşanan siyasi gelişmelerle günümüzde yaşanan siyasi gelişmeleri bölgeye etkileri açısından karşılaştırınız.
Cevap: I. Dünya savaşından sonra Orta Doğu’da gelişen siyasi  gelişmeler Orta Doğu’nun zenginliklerini ele geçirmek isteyen güçlü devletlerden dolayı yaşanan olaylardır. Günümüzdeki siyasi gelişmelerde bu olaylarla benzerlik göstermektedir. 

12.Sınıf MEB Yayınları Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 242-245-246-252. Sayfa Cevapları 1990 Sonrası Türkiye’de Yaşanan Siyasi, Ekonomik, Sosyokültürel ve Bilimsel Gelişmeler

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 242 Ders Kitabı Cevapları

ARAŞTIRALIM

2008 ekonomik krizine dair aileniz, çevreniz ve gazete manşetlerinden yararlanarak bir çalışma yapınız. Elde ettiğiniz bilgileri sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: 2008 yılının son aylarında çıkarak tüm dünya ülkelerini olumsuz etkileyen ekonomik sıkıntıdır. Bu kriz 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı ile kıyaslanmıştır. Türkiye bu dönemde ekonomik olarak büyümesi durmuştur. Bu dönemde sıcak para ile büyümede olan Türkiye’nin üretime dayalı büyümeyi tercih etmesi gerekirdi. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 245 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

1. Tablolarda verilen istatistiki bilgiler ışığında Gezi Olayları’nın Türk ekonomisi üzerindeki etkilerini tartışınız.
Cevap: Gezi eylemleri sonrası şehrin yağmalanmaya çalışılması, şehir içerisinde polis ve eylemcilerin çatışmasının aylarca sürmesi borsanın ve TL’nin değer kaybetmesine yol açmıştır. 

2. Gezi Olayları’nın en fazla etkilediği finans sektörü hangisi olmuştur? Bunun ekonomiye etkilerinin neler olabileceğini tartışınız.
Cevap: En çok borsa etkilenmiştir. Borsanın ve ekonominin bu kadar büyük darbe alması yatırımcıların ülkeden uzaklaşmasına ve TL’nin değer kaybetmesine yol açmıştır. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 246 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

Tapınak Şövalyeleri, Cizvit Tarikatı, Batınilik ve Haşhaşilik hakkında araştırma yaparak FETÖ ile benzerlik ve farklılıklarını karşılaştırınız.
Cevap: Bu tarz örgütler gizli yapılanmalardır.Amaçları devleti düşürüp kendi egemenliğini sürdürmek istemektedirler. Bu kişiler özel olarak yetiştirilip devletin yüksek kademelerine ve kritik noktalarına yerleştirilerek devleti içten ele geçirmeye başlar. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi MEB Yayınları Sayfa 252 Ders Kitabı Cevapları

6. ETKİNLİK

1. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı’nda büyük oranda yerli silahların kullanılmasının Türkiye Cumhuriyeti’ne askerî ve siyasi alanda ne tür katkılar sağladığını tartışınız.
Cevap: Dış devletlerin sınırlandırmalarının engellemiş olur. Özgür ve bağımsız bir şekilde ülkesini korumayı gerçekleştirebilir. 

2. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ilkelerinden olan milliyetçilik ilkesi doğrultusunda Türkiye’nin ülke güvenliği ve dünya barışının sağlanmasında daha etkili olması için ne tür projeler geliştirilebilir?
Cevap: Dünyada bulunan diğer Türk devletleri ile bir itti,fak kurarak bu çalışma gerçekleştirilebilir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.