Cevap Yaz
19 Şubat 2024, 19:58 - Zülal Güneş Yazdı

Ses Tellerimiz Vücudumuzun Neresinde Bulunmaktadır?

Soru: Ses Tellerimiz Vücudumuzun Neresinde Bulunmaktadır?
Cevap: Ses telleri vücudumuzun boğaz bölgesinde bulunan gırtlak bölümünde bulunmaktadır. Gırtlak soluk borusu ile dil arkası arasında bulunan bir bölge olup içerisinde ses tellerini barındırmakta bu nedenle de müzik kutusu olarak da adlandırılmaktadır.

Ses Tellerinin Vücudumuzdaki Yeri

Ses Tellerimiz Vücudumuzun Neresinde Bulunmaktadır

Gırtlakta yer alan ses telleri bazen gevşer bazen de gerilir ve kişinin aldığı nefes ile ses tellerinde oluşan V şeklindeki açıklık sonucunda sesler ortaya çıkar.

Akciğerlerden gelen hava gırtlaktan çıkarken gelinmiş olan ses tellerini titretir ve sesin çıkmasını sağlar. Böylece insanlar ve diğer canlılar kendilerine has sesler oluşturarak özellikle insanlar birbirleriyle iletişim kurar aynı zamanda hayvanlar da çıkardıkları birtakım sesler aracılığıyla birbirleriyle haberleşirler.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 154. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.