Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:32 - Zülal Güneş Yazdı

Türkler Hangi Olaylardan Sonra Anadolu’yu Yurt Edinmeye Başlamıştır?

Soru: Türkler Hangi Olaylardan Sonra Anadolu’yu Yurt Edinmeye Başlamıştır?
Cevap: Türklerin Anadolu’yu yurt edinmeye başlamasında birden çok olay etkili olmuştur. Türkler, Orta Asya’daki verimsiz topraklar, Moğol baskısı, çeşitli salgın hastalıkların baş göstermesi, nüfus artışı gibi olaylar nedeniyle yeni bir yurt arayışına girmiş ve Türkler bu olaylar sonrası Anadolu’ya seferler düzenlemiştir.

Türkler Anadolu’yu Nasıl Yurt Edinmişlerdir?

Türkler Hangi Olaylardan Sonra Anadolu’yu Yurt Edinmeye Başlamıştır?

Türklerin Anadolu’yu yurt edinmeye başlamasında birden çok olay etkili olmuştur. Türkler, Orta Asya’daki verimsiz topraklar, Moğol baskısı, çeşitli salgın hastalıkların baş göstermesi, nüfus artışı gibi olaylar nedeniyle yeni bir yurt arayışına girmiş ve Türkler bu olaylar sonrası Anadolu’ya seferler düzenlemiştir.

Bununla birlikte özellikle sert iklim şartları, ve kavimlerin mücadeleleri de Türkleri yen bir yurt arayışına sürüklemiş, dünyaya hakim olma düşüncesi de Türklerin Anadolu’yu yurt edinmesinde etkili olmuştur.

Ancak Türklerin Anadolu’yu yurt edinmesinde etkili olan en önemli olay, Selçuklular ile Bizans İmparatorluğu arasındaki Malazgirt Savaşı olmuş, Türkler 1071 yılında Malazgirt Savaşı’nı kazanarak Anadolu’yu yurt edinmeye başlamışlardır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 36. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.