Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:12 - Zülal Güneş Yazdı

Türklerin Anadolu’yu Türkleştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Açıklayınız

Soru: Türklerin Anadolu’yu Türkleştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Açıklayınız
Cevap: Türklerin Anadolu’yu Türkleştirmek için yaptığı pek çok önemli çalışma bulunmaktadır. Bunların başında da iskan politikası gelmektedir. Türkler, iskan politikası ile Anadolu’da fethettikleri topraklara Türk ailelerini yerleştirerek bu toprakları kalıcı hale getirmiştir.

Anadolu Nasıl Türkleş Miştir?

Türklerin Anadolu’yu Türkleştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Açıklayınız

Türklerin Anadolu’yu Türkleştirmek için yaptığı pek çok önemli çalışma bulunmaktadır. Bunların başında da iskan politikası gelmektedir. Türkler, iskan politikası ile Anadolu’da fethettikleri topraklara Türk ailelerini yerleştirerek bu toprakları kalıcı hale getirmiştir.

Bununla birlikte özellikle Anadolu’da haçlılara ve Bizans’a karşı Selçuklular ve beraberindeki Mengücekler, Saltuklar, Artuklular, Danişmendliler birleşerek, haçlılar ile bir arada savaşmış ve bu da Anadolu’da hakimiyetin korunması ve Türkleşmesinde etkili olmuştur.

Türkler, Anadolu’ya yavaş yavaş ve bölge bölge göç dalgalarıyla yerleşmiş, bu da bölgede Türk hakimiyetinin ve Türk halkının kalıcı olmasını sağlamıştır. Başta Ege, Gediz ve Menderes Türkler ile doldurulmuş ve yerleştirilmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 36. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.