Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 11:01 - Saniye Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 201-202-203-204. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 201-202-203-204. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf lise öğrencilerinin lise hayatında çokça ihtiyaç duyabileceği dersler arasında bulunan ve içerisinde Türkiye’de Göçler konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 201-202-203-204 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 201-202-203-204. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 201-202-203-204 Sayfa Cevapları Türkiye’de Göçler

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 201 Cevapları MEB Yayınları

KONUYA BAŞLARKEN

Türkiye; ekonomik, sosyal, kültürel faktörler ile iklim ve yer şekilleri gibi doğal faktörler bakımından farklılıkların olduğu alanlara sahip bir ülkedir. Bu durum dezavantajlı alanlardan avantajlı alanlara insanların göç etmesine neden olmaktadır. Ayrıca Türkiye, coğrafi ve stratejik konumu sebebiyle, tarih boyunca büyük ya da küçük çapta dış göç hareketlerinin son durağı olmuş ve milyonlarca göçmene ev sahipliği
yapmıştır.

1. Türkiye’de insanlar ne gibi sebeplerle göç etmektedir?
Cevap: İş sebebiyle, iklim koşulları ve daha fazla gelişmiş yerlerde yaşamak için göç etmektedirler.

2. Türkiye niçin tarih boyunca mülteci ve sığınmacıların yoğun şekilde geldiği bir ülke olmuştur?
Cevap: Türkiye ekonomik, kültürel ve iklim koşulları sebebiyle daha yaşanılır bir ülke olduğu için mülteci ve sığınmacıların daha çok göç ettiği ülkedir. Türkiye ekonomik açıdan zorluk çekse de hep mülteci ve sığınmacılara kucak açmıştır.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNELİM – TARTIŞALIM

Türkiye’de mevsimlik tarım işçisi konumundaki aileler ekonomik ve sosyal yönden ne gibi sorunlar yaşamaktadır? Tartışınız.
Cevap: Sadece mevsimlik çalıştıkları için geri kalan zaman diliminde ekonomik açıdan kısıtlı imkanlar ve sorunlar yaşayabilirler. Sürekli göç etmeleri gerekmektedir. Farklı ortamların sosyal ortamından dolayı sorun yaşayabilirler. Yaşama yerleri konusunda çadırda kalmaları gerekebilmektedir.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 203 Cevapları MEB Yayınları

BEYİN FIRTINASI

Türkiye’den 1960’lı yıllardan sonra Avrupa ülkelerine yapılan göçler, Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını nasıl etkilemiştir?
Cevap: Ülkeler arasında ekonomik ilişkilerin gelişmesi, kültür alışverişinin artması, turizmin gelişmesi, döviz girdisinin artmasına sebep olmuştur. Eğitimini daha iyi almak veya daha iyi iş imkanlarından dolayı göç edenler ülkenin kültür seviyesinde sorun yaşatmaktadır.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNELİM – TARTIŞALIM

Türkiye’deki başarılı öğrencilerin gerek lisans gerekse yüksek lisans eğitimi için dış ülkelere gitmesi ve oraya yerleşmesi ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır? Bu süreci önlemek, azaltmak ya da olumsuz etkilerini avantaja çevirmek için neler yapılabilir? Tartışınız.
Cevap: Türkiye’nin başarı seviyesini düşürmektedir. Başarılı öğrenci ve işçileri kaybederek ülkenin kalkınmasını yavaşlatmaktadır. Daha gelişmiş okullar, eğitim seviyesi daha yüksek alanları arttırmalıdır. İş imkanlarının arttırılması gerekmektedir.

 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.