Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 11:03 - Saniye Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 261-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 261-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf lise öğrencilerinin lise hayatında çokça ihtiyaç duyabileceği dersler arasında bulunan ve içerisinde Afetlerden Korunma konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 261-266 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 261-266. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 261-266 Sayfa Cevapları Afetlerden Korunma

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 261 Cevapları MEB Yayınları

KONUYA BAŞLARKEN

Geçtiğimiz yüzyılda kasırga, deprem, tsunami, kuraklık sel ve taşkın gibi doğal afetler ile ulaşım, sanayi ve maden kazalarının başını çektiği beşerî afetler insanlığın en büyük problemlerinden biri olmuştur. 2000-2020 yılları arasında kayda geçen 13 binden fazla afette 1,3 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiş, 4 milyardan fazla insan etkilenmiş, 3,3 trilyon Amerikan doları civarında maddi zarar oluşmuştur.
Kayıtlara geçmeyenler de dikkate alındığında gerçek kayıpların bu rakamların çok üstünde olduğu düşünülmektedir. Afetlerin doğal çevreye de ciddi zararlar verdiği görülmektedir. Dünya nüfusunun artmasıyla insan faaliyetlerinin tetiklediği afetlerin de giderek arttığı gözlenmektedir.

1. Afetlerle mücadelede bireylere ve kurumlara ne tür sorumluklar düşmektedir?
Cevap: Kurumlar daha çok hazırlıklar yapmalı ve çalışmalarını hızlandırmalıdır. Bireyler afetlere daha dayanıklı konutlar yerlerde oturmalıdır. Ormanları yok etmemeli ve bilinçli şekilde hareket etmelidir. Doğal afetler durumunda neler yapılacağı konusunda bilgiler edinmelidir.

2. Afetlerle mücadele etmede ve oluşan kayıpları azaltmada gözlemlediğiniz çalışmalar nelerdir?
Cevap: Yerleşim yerleri kontrollü ve sağlam yapılmalıdır. Doğal afetler konusunda bilinçlendirme çoğalmalıdır. Tatbikatların çoğaltılması gerekmektedir. Alarm ve erken uyarı sistemleri geliştirilebilir.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 266 Cevapları MEB Yayınları

DERS İÇİ ÇALIŞMA

Aşağıdaki tabloda verilmiş olan afetlerle mücadele konusundaki yapılması gerekenlerin hangi afet türü veya türleri için geçerli olduğunu tabloda işaretleyiniz.
Cevap: 

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 266 Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.