Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:14 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 16-17-19-20. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 16-17-19-20. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Anadolu’ya Türk Göçleri ve Bu Göçlerin Sosyokültürel Etkileri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 16-17-19-20 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 16-17-19-20. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 16-17-18-19-20. Sayfa Cevapları Anadolu’ya Türk Göçleri ve Bu Göçlerin Sosyokültürel Etkileri

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 16 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Türkiye tabirinin Türklerin yaşadığı hangi coğrafyalar için kullanıldığını gerekçeleriyle araştırınız. Elde ettiğiniz sonuçlardan takım çalışmasıyla bir harita hazırlayınız. Bu haritayı sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: Türkiye tabiri Anadolu için kullanılmıştır. Anadolu’da hakimiyet kurup toprak bütünlüğü sağlayan Türkler Anadolu’ya Türkiye tabiri denmesini sağlamışlardır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları MEB Yayınları

GÖRSEL ANALİZ

Aşağıdaki görseli inceleyerek soruyu cevaplayınız
10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 17 Cevapları MEB Yayınları

Görseldeki silah, teçhizat ve askerî sembolleri inceleyerek o dönem hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Savaşın yapıldığı dönemin şartları doğrultusunda genellikle yaya asker olmuş ve silahlar ise kılıç, ok, yay ve kalkan olarak kullanılmıştır. Orta Çağ dönemindeki gelişmişlik düzeyi bu şekilde görülmektedir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 19 Cevapları MEB Yayınları

TABLO ANALİZİ

Tamgalar; Türklerin siyasi, sosyal ve kültürel hayatında nasıl bir tarihsel öneme sahip olabilir? Yazınız.
Cevap: Tamganın altındaki obanın bağımsızlığını, gücünü ve özelliğini simgelemektedir. Bu tamgaya yapılan saygısızlık tüm oba halkına yapılmış sayılır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 20 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Türklerin Anadolu, Irak ve Suriye’ye yaptığı göçler bu bölgenin geleceği açısından nasıl bir etki yaratmıştır? Günümüzdeki durumu da göz önünde bulundurarak yorumlayınız.
Cevap: Türklerin bu bölgelere yapmış oldukları göçler burada yaşayan insanların kültürü ile zıt olduğu için yerleşimde zorluk yaşanmıştır. Aynı zaman da farklı kültürler olduğu için kültürel çatışma yaşanmıştır. İki kültür birleşerek yeni bir kültür ortaya çıkmıştır. 


METİN ANALİZİ

Anadolu, Irak, Suriye bölgelerinde Türkmenlere ait türbe, kümbet ve mezar taşlarının çokluğu ile bölgenin Türk yurdu olmasını ilişkilendiriniz.
Cevap: Türklerin yaptığı göçler ile buralar Türk yurdu haline gelmiş ve kendi kültürünü buraya aşılamışlardır. Buradaki varlıklarını kesinleştirdikleri yaptıkları yapıların çokluğu ile görülmektedir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.