Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:14 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 21-24-25-27-28-29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 21-24-25-27-28-29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Anadolu’nun İlk Türk Siyasi Teşekkülleri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 21-24-25-27-28-29 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 21-24-25-27-28-29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 21-24-25-27-28-29. Sayfa Cevapları Anadolu’nun İlk Türk Siyasi Teşekkülleri

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları MEB Yayınları

HARİTA ANALİZİ

Aşağıdaki haritayı inceleyerek soruyu cevaplayınız

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 21 Cevapları MEB Yayınları

Türk beylerine fethettikleri yerlerin yönetiminin verilmesi Anadolu’da nasıl bir siyasi yapının oluşmasına sebep olmuştur? Çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Türk beylerine fethedilen yerlerin yönetiminin verilmesi o bölgedeki Türk hakimiyetini sağlar. Aynı zaman da Türklerin güçlü olduğunu ve bölgede söz hakkı sahibi olduğunu gösterir. Buradaki yönetim şekli, yaşayış tarzı Türklere göre şekilleneceğini gösterir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYINIZ

Bizans İmparatorluğu’nun siyasi manevraları Türk denizciliğini nasıl etkilemiştir? Yazınız
Cevap: Bizans İmparatorluğunun siyasi manevraları Çaka Bey’in kurmuş olduğu beyliği sona erdirmiş ve Türk denizlerinde yetenekli olan beylik tarihe Türk denizciliği olarak Türk devletlerine örnek olmuşlardır. 


KONU ANALİZİ

Anadolu’da kuruldukları bölgelere Türk beylikleri tarafından verilen yer adlarının millî değerleri korumak ve devamlılığını sağlamak açısından önemi nedir? Yazınız.
Cevap: Türk beyliklerinin kuruldukları bölgelere verdikleri ad ile burada varlıklarını kalıcı kılmayı amaçlamaktadır. Türk varlığını kesinleştirmek ve özlerini değiştirmemek açısından milli değerlerini korumayı amaçlamışlardır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNCELERİNİZ

Türkiye Selçuklu Devleti’nin Anadolu’nun Türk yurdu olmasındaki etkileri nelerdir? Yazınız.
Cevap: Türkiye Selçuklu Devleti. Anadolu üzerindeki Rumlara doğru yaptıkları akımlarla Türk nüfusunu artırmıştır. Kültürel alanda cami, medrese, kervansaray, han, hayratlar vb. çalışmalar sayesinde bölgenin maliye olarak Türkleşmesini artırmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNCELERİNİZ

Türkiye Selçuklu Devleti’nin iskân politikasının amaçları nelerdir? Yazınız
Cevap: İskan politikası, fethedilen yerlerde kendi milletinden insanları yerleştirerek kültürel etkileşim sağlamak ve nüfusu arttırarak bölgeyi Türkleştirmeyi amaçlamaktadır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Türklerin Anadolu’da sağlık alanında yaptıkları eğitim ve imar faaliyetlerinin tarihsel önemi hakkında çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Türklerin Anadolu’da sağlık alanında yapmış oldukları yapıtlar  sayesinde sağlık alanında gelişmeler ve bu alanda yeni çalışmalar yapılması sağlanmıştır. Tarihte önemli gelişmeler sağlamış ve günümüze ulaşan eserleri mevcuttur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Pasinler, Malazgirt ve Miryokefalon savaşlarının Anadolu’nun Türk yurdu olmasındaki etkileri nelerdir? Yazınız
Cevap: Yapılan bu üç savaş ile Anadolu’da Türk varlığının kesinliği sağlanmış ve Anadolu Türklere ait bir yurt haline gelmiştir. Türkler burada hakimiyet sağlamış ve Anadolu’da Türkleşme başlamıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.