Cevap Yaz
11 Ocak 2024, 16:02 - Furkan Yazdı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 61-63-64. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 61-63-64. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 3. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Konu Komşu  konusunun bulunduğu 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 61-63-64 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 61-63-64. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

3.Sınıf MEB Yayınları Hayat Bilgisi Ders Kitabı 50-52-53-54. Sayfa Cevapları Konu Komşu

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

KONU KOMŞU

DÜŞÜNELİM

• Apartmana eşya taşıyan kişiler sizce kimlerdir?
Cevap: Apartmana eşya taşıyan kişiler Ayça ve ailesinin yeni komşuları olabilir.

• Ayça’nın anne ve babası hangi konuya önem veriyorlardır?
Cevap: Ayça’nın anne ve babası komşularını gözetme, yardım etme ve zor zamanlarında yanlarında olma konularında yardımcı olmaktadır.


KEŞFEDELİM

1. Ali ve Ayşe’nin birbirlerine karşı sorumlulukları nelerdir?
Cevap: Ali ve Ayşe birbirlerinin hakkına girmeden kendi özgür alanlarında hareket etmeleri gerekir.

2. Birbirlerine karşı davranışları arkadaşlıklarını nasıl etkiler? Neden?
Cevap: Ali ve Ayşe’nin birbirlerine olan davranışlarına göre hem olumlu hem de olumsuz etkileyebilir. Sıra arkadaşımız bizim iyiliğimizi düşünerek hareket ederse bizim yararımıza iş yapmış olur ancak bize zarar vermeye kalkarsa işimiz zorlaşır ve sıkıntı yaşarız.

3. Sıra arkadaşınız ile aranızdaki iletişimi, komşularınızla olan iletişim ile karşılaştırınız. Bu iki ilişkinin benzer ve farklı yönleri nelerdir?
Cevap: Sıra arkadaşımız bizim hemen yanı başımızda bulunan ilk kişidir. Bir sorun yaşadığımız durumunda ilk yardım edebilecek kişidir. Komşuluk ilişkileri de buna benzer. Komşular hemen yanı başımızda, sorunlarımıza ilk yardım edecek kişilerdir.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları MEB Yayınları

UYGULUYALIM

3. Arkadaşlarınızın cevabını dinleyiniz. Aynı durumla karşılaştığınızda ne yapacağınızı noktalı alana kart numarasını belirterek yazınız.
Cevap: (Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birisini seçebilirsiniz.)

(1) numaralı durumda ben ve ailem __komşumuzdan köpeğimizin yaptığı için özür diler, zararını telafi etmeye çalışırdık__ yapardık.

(2) numaralı durumda ben ve ailem __Odamıza ses yalıtımı yapmaya çalışırdık. Bunun yanı sıra her iki ailenin uyumadığı saati öğrenir, o saatlerde keman çalışması__ yapardık.

(3) numaralı durumda ben ve ailem __Fırın’a Hatice Hanım’ı sorardık daha sonrasında onun evine giderek durumunu öğrenmeye çalışırdık __ yapardık.

(4) numaralı durumda ben ve ailem __ komşumuzun yaptığı karşısında her ne kadar üzülsek bile yanına giderek durumu anlatır, pencerelerimizi kapatmamız için bizi bir dahaki sefere uyarmasını söylerdik__ yapardık.

(5) numaralı durumda ben ve ailem __durum karşısında üzülsek bile komşumuzu durumdan dolayı konuşarak çamaşırların olduğunu hatırlatır ve tekrarını yapmaması için ricada bulunurduk__ yapardık.

(6) numaralı durumda ben ve ailem __komşumuzun daveti için çok sevinirdik ve gelecek haftaki düğüne katılırdık__ yapardık.

(7) numaralı durumda ben ve ailem __komşumuz için sıcak ve faydalı yemekler yapar, kendisine ikram etmek için misafirliğe gider, geçmiş olsun dileklerimizi iletirdik__ yapardık.

(8) numaralı durumda ben ve ailem __komşumuzun yanına giderek durum için özür diler, masrafı ailemizin karşılayacağını söyleyerek durumu aile büyüklerimize anlatırdık. __ yapardık.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları MEB Yayınları

DEĞERLENDİRELİM

• Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Komşularınızla ilişkilerinizin daha iyi olması için aileniz nelere dikkat ediyor?
Cevap: Komşularımızla ilişkilerimizin daha iyi olması için ailem sık sık komşu ziyaretlerine gidiyor, tesisat işlerinde malzemelerini paylaşıyor, hastalandıklarında yemeklerimizden ikram ediyoruz.

2. Komşularınızla ilişkilerinizin daha iyi olması için siz nelere dikkat ediyorsunuz?
Cevap: Komşularımızla ilişkilerimizin iyi olması için onların basit isteklerini yerine getiriyor ve her gördüğümde selam veriyorum.

3. “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” atasözünden ne anlıyorsunuz?
Cevap: Komşular birbirlerine muhtaç insanlardır. Bir komşu başka bir komşu olmadan eksik kalır bu nedenle birbirleriyle aralarını çok iyi tutmalıdır.

4. Komşuluğun önemini anlatan farklı bir atasözü de siz yazınız.
Cevap: 

  • Komşunun sakalını yoldularsa, sende sakalını kazıt.
  • Ev alma, komşu al.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.