Cevap Yaz
1 Nisan 2024, 13:40 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 84-85-86-87. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 84-85-86-87. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Nüfus ve Yer Şekilleri konusunun bulunduğu 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84-85-86-87 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 84-85-86-87. Sayfa Cevapları Ferman Yayıncılık

4.Sınıf Ferman Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 84-85-86-87. Sayfa Cevapları Nüfus ve Yer Şekilleri

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Yaşadığınız bölgede hangi yer şekilleri vardır? Yaşadığınız bölgenin nüfus özellikleri nasıldır? Fikirlerinizi söyleyiniz
Cevap: Yaşadığım bölge dağlar, ovalar, platolar ve düzlüklerden oluşmaktadır. Nüfusu yoğun bir bölgedir. 


Söyleyelim

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 84 Cevapları Ferman Yayıncılık

Yukarıdaki haritadan yararlanarak yaşadığınız şehre komşu şehirleri söyleyiniz.
Cevap: Yaşadığım şehir İstanbul’dur. Komşu şehirler; Tekirdağ, Kocaeli, Kırklareli’dir. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 85 Cevapları Ferman Yayıncılık

9. Etkinlik

İncelediğiniz Türkiye siyasi ve Türkiye fiziki haritaları arasındaki farklar nelerdir? Aşağıda verilen alana kısaca yazınız.
Cevap: Siyasi haritalar şehirleri ve su kütlelerini gösterir. Ayrıca düz haritalardır. Fiziki haritalar ise bölgede bulunan dağlar, çöller, su alanları gösterir. Genellikle üç boyutlu haritalardır. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 86 Cevapları Ferman Yayıncılık

Söyleyelim

Konuya hazırlanırken yaptığınız çalışmada yaşadığınız bölgenin dikkatinizi çeken hangi özellikleri vardır? Yer şekilleri yaşadığınız bölgede nasıldır? Bölgenizin nüfusuna ilişkin hangi bilgilere ulaştınız? Bölgenizdeki yer şekilleriyle nüfus arasında nasıl bir ilişki vardır? Hazırladığınız tablodaki maddeleri okuyunuz
Cevap: Yaşadığım bölgede ovalar, platolar ve düzlükler bulunmaktadır. Düzlük olanların fazla olmasından dolayı konut sayısı fazladır. Ayrıca yer şekillerinden dolayı ekonomik faaliyetlerin çeşitliliğinden dolayı da nüfus yoğunluğu fazladır. 


10. Etkinlik

Aşağıda verilen şiiri okuyunuz. Şiirde Ahmet Hamdi Tanpınar hangi durumdan yakınmaktadır? Şiirde, şiire konu olan yerin, yeryüzü şekilleri ve nüfusu hakkında ne gibi ipuçları vardır? Tartışınız
Cevap: Ahmet Hamdi Tanpınar doğduğu şehirden uzak olmasından dolayı yakınmaktadır. Şiirde anlatılan alan dağlık alanlardır. 


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 87 Cevapları Ferman Yayıncılık

11. Etkinlik

Terri Cohlene (Teri Kohlin) tarafından yazılan “Büyük Kanyon Nasıl Oluştu?” isimli hikâyeden alınan bölümü okuyarak altındaki soruları yanıtlayınız.

1. Yaşadığınız yer ya da yakınlarında bir nehir ve kanyon olduğunu düşünün. Bunun yaşamınıza yerleşim yerinize katkısı nasıl olurdu?
Cevap: Tarım alanında sulama konusunda yaşadığım yere katkıda bulunur. 

2. Nehirlerin yeryüzünü şekillendiren önemli bir güç olduğunu düşündüğünüzde bu durumdan insan nüfusu nasıl etkilenirdi?
Cevap: Nehirler tarımda sulamayı sağladığı ve aynı zaman da içme kaynağı olarak kullanıldığı için nehir kenarlarında yerleşimin artması ve nüfusun yoğunlaşmasında önemli bir güç olarak görülmektedir. 

3. Dağların arasından giden nehirlerin ulaşım ve insan yerleşmesine katkıları neler olabilir?
Cevap: Ulaşım zorlaşacağı için bu yerlere köprüler yapılarak yerleşim yeri olmasına, tarım ve hayvancılığa katkıda bulunur. 


Sonraki Konuya Hazırlık

Doğal afetlere karşı çevrenizde ne gibi hazırlıklar yapılmalıdır? Araştırınız. Bir sınıf gazetesi tasarlayarak ulaştığınız sonuçlara gazetenizde yer veriniz
Cevap: Doğal afetlere karşı ilk olarak yapıların sağlamlığı kontrol edilmesi gerekir. Daha sonra acil durum çantası hazırlanmalıdır. Sığınak belirlenmeli ve insanlar bilinçlendirilmelidir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.