Cevap Yaz
13 Şubat 2024, 14:25 - Binnur Yazdı

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı konusunda 6. Sınıf öğrencilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri, içerisinde İslamiyetin Yayılışı konusununda yer aldığı 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 49-50-51-52 ve 53’teki Ders Kitabı Cevaplarını paylaştık. Eksik yada hatalı kısımları bizlere Yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

6.Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları İSLAMİYET’İN YAYILIŞI

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 49 Ders Kitabı Cevapları

Hazırlık Çalışması
Kâbe, günümüzde Müslümanlar için neden önemlidir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Müslümanların ibadetlerini gerçekleştirirken yöneldikleri ve onlar için büyük önem taşıyan, Allah’ın evi olarak da tanımlanan Kabe müslümanlar için çok önemlidir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 50 Ders Kitabı Cevapları

Düşünelim Tartışalım

İslamiyet’ten önce Arap Yarımadası’nın özellikleri nelerdir? Bu özellikleri İslamiyet’e uygunluk açısından değerlendiriniz. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İslamiyetten önce Arap yarımadası cahiliye dönemi olarak geçse de Arapçanın zengin bir dil olması hitabet ve şiiri geliştirmiştir.
Arabistan’da siyasi birlik olmadığı için kabilecilik hayatı ve kabileler arasında husumet yaygındı. Kadınlara değer verilmez, kadınların söz hakkı yoktu. kız çocukları toprağa gömülürdü. 

Arap kabileleri kendi elleri ile yaptıkları putlara tapar onlardan yardım beklerlerdi. Kabe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, panayırların düzenlendiği bir ticaret noktasıydı. Geneli bedevilerden oluşuyordu. Arap yarımadasında insanlar yerleşik hayat sürerlerdi. Putperestlik yaygın olmasına rağmen Musevilik, Hristiyanlık ve Hanefi dinlerine mensup olanlarda vardır.

Bu özellikler İslamiyete uymuyor. Çünkü islamiyette tek tanrı inancı vardır. Kadınlara değer verilir. 

İslamiyet’in yayılmaya başlaması Kureyş kabilesinin tepkisini neden çekmiştir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İslamiyet öncesi Araplar arasında siyasi birlik yoktu. Araplar kabileler halinde yaşıyorlardı. Mekke yönetimi Kureyş kabilesinin yönetimindeydi. İslamiyetin yayılmaya başlamasıyla Kureyş kabilesinin elindeki imkanlar kısıtlandı ve menfaatleri zarar görüyordu ve bu yüzden İslamiyetin yayılması Kureyş kabilesinin tepkisini çekmiştir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 52 Ders Kitabı Cevapları

Düşünelim Tartışalım

Dört Halife Dönemi’nde İslamiyet neden hızla yayılmaya devam etmiştir? Bu yayılmanın hangi siyasi ve kültürel değişimleri beraberinde getirdiğini açıklayınız.
Cevap: Bu dönemde fetihler artmış ve ülke sınırları genişlemiştir. İslamiyet’i Müslüman olmayanlara davet etme çalışmaları daha çok insanın Müslüman olmasını sağlamıştır. İslam devleti kültürel olarak da zenginleşmiş. Farklı kültürlerde ve farklı dilleri konuşan milletler İslam kültürünü zenginleştirmişlerdir.

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayıncılık Sayfa 53 Ders Kitabı Cevapları

Sıra Sizde

Aşağıdaki tabloda İslamiyet’in beraberinde getirdiği değişimlerden bazıları verilmiştir. Öğrendiklerinizden yararlanarak tabloyu doldurunuz.
Cevap:
6.-Sinif-Sosyal-Bilgiler-Anadol-Yayincilik-Sayfa-53-Ders-Kitabi-Cevaplari 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 49-50-51-52-53. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.