Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
24 Mart 2021, 20:55
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1345

7. Sınıf Sosyal Bilgiler 85-86-87-88-89. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık

2020-2021 7. Sınıf Ekoyay Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 85-86-87-88-89. sayfa cevapları Seyyahların Gözüyle Osmanlı

Kırmızı renkli yazılar sorulardır; kırmızı renkli yazıların altındaki yeşil yazılar ise sorunun cevabıdır. Mavi yazılar hangi sayfa olduğunu gösterir geri kalan renksiz yazılar metindir. İyi dersler.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 85 Ders Kitabı Cevapları

Günümüzde Osmanlı Devleti’ndeki yardım faaliyetlerine benzer çalışmaları hangi kurum ve kuruluşlar yapmaktadır? Açıklayınız.
Cevap: Günümüzde Osmanlı Devleti’ndeki yardım faaliyetlerine benzer olarak Kızılay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülmektedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 85 Ders Kitabı Cevapları

Türk tüccarların hangi özelliği sizi daha çok etkiledi? Neden?
Cevap: Türk tüccarların tartıda hile yapmaması, yuvarlak ağrılıklar kullanması ve paranın üstünü tam olarak vermesi beni etkiledi. Günümüzde bir kaç kuruş için hile yapan çok azda olsa bazı tüccarlar var.


Etkinlik Zamanı: 82-85. sayfalar arasındaki örneklerde seyyahlar Osmanlı halkının hangi davranışlarından etkilenmişlerdir? Yazınız.
Cevap: Seyyahların Osmanlının misafirperverliğinden, kültürlerinden, kibarlıklarından ve ticari ahlaklarından etkilenmişlerdir. Bu durum onlara çok ilginç gelmiştir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 86 Ders Kitabı Cevapları

Çevrenizde hangi türde tarihî yapılar bulunmaktadır? Bu yapılar halkın hangi ihtiyaçlarına cevap vermektedir?
Cevap: Çevremizde iş hanları, kaleler, vakıflar, çeşmeler gibi tarihi yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar halkın iş istihdamını, su ihtiyacını karşlılıyor. Kaleler ise insanların gezip görebileceği sosyal bir mekan olarak ihtiyacı karşılıyor.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 86 Ders Kitabı Cevapları

Yukarıdaki metinde anlatılan evin özelliklerinden hangilerini yandaki resimde görüyorsunuz?
Cevap: Kafesli camlar, odanın boydan boya saran yasıtklar ve yere serilmiş bir kilim görünüyor. Duvarın sağında yerden yüksekte asılı bir sedir ve tavana yakın bir yerde çini duvarlar görünmektedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 87 Ders Kitabı Cevapları


Metinlerde söz edilen yemek ve içeceklerin hangileri günümüzde de tüketilmektedir?
Cevap: Sulandırılmış yoğurdun üstündeki salatalık yani cacık, pirinç pilavı üstüne koyun veya kuzu eti, soğan, yoğurt, tavuk çorbası, kabak dolması, bazlama gibi yiyecek ve içecekler günümüzde de tüketilmektedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 88 Ders Kitabı Cevapları


1574’teki Ramazan Bayramı kutlamaları ile günümüzdeki Ramazan Bayramı kutlamaları arasındaki benzerlik ve farklılıklar nelerdir?
Cevap: Günümüzde Ramazan Bayramı kutlamaları daha az olsa da bayram öncesi alışveriş vardır. Bayram zamanı ise akraba ziyaretleri çoktur.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ekoyay Yayıncılık Sayfa 89 Ders Kitabı Cevapları


Günümüzdeki giysi ve ayakkabılarla metinde anlatılanlar arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar bulunmaktadır?
Cevap: Günümüzdeki giysiler genellikle üst ve alt olarak iki kısımdan oluşuyor. Bunlar kot, pamuk gibi çeştili kumaşlardan yapılıyor. Ayakkabılar ise çizme, bot, spor ayakkabı, topuklu ayakkabı gibi bir çok çeşitten yapılıyor.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler 81-82-83. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.