Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
5 Kasım 2019, 15:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1113

Birinci Dünya Savaşından Sonra Dünya Barışını Sağlamak İçin Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi

1. Dünya Savaşı

Birinci Dünya Savaşından Sonra Dünya Barışını Sağlamak İçin Yapılan Çalışmalar Hakkında Bilgi

1. Dünya Savaşı, o güne kadar gerçekleşmiş en kanlı ve en ölümcül savaşlardan biriydi. Avrupalı Devletlerin ve İttifak Devletleri olmak üzere 30’dan fazla ülke birbiriyle savaşmış ve bu savaşta 42 Milyon civarı asker savaşmıştır.

Bu acı savaş sonucu dünya ekonomisi sarsılmış, milyonlarca sivil ölmüş ve cephe kavramı ortaya çıkmıştır. Artık savaşlar şehirden uzak boş bir ovada değil, şehirin içinde, sivillerin olduğu bölgelerde yapılmıştır. Bu nedenle bu günden itibaren Sivil Toplum Kuruluşları kurulmaya başlanmıştır.

Sivil toplum kuruluşları adı üzerine sivillerin haklarını savunan, sivillerden oluşan kurumlardır. Bu kurumlar kuruldukları ülkelerde çoğu zaman devlet tarafından desteklenir. Ülkeler nezdinde de bir önlem alınmıştır. Günümzüde Birleşmiş Milletlerin devamı niteliğinde sayılan Milletler Cemiyeti kurulmuştur. Bu Cemiyeti bir daha bir dünya savaşının oluşmaması ile görevlendirilmiş ve tüm ülkeler bu cemiyete üye olmuştur.

Daha 30 yıl bile geçmeden 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi sonrası Milletler Cemiyeti görevini yerine getirememiş olarak sayıldı ve bu cemiyet kapatılmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrası Birleşmiş Milletler aynı amaç ile kurulmuş 70 seneyi aşkın bir süredir görevini başarıyla yürütmektedir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi Ders Kitabı 39-40. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.