Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
17 Ekim 2019, 9:58
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1066

Dört Halife Hakkında Bilgi

Dört Halife

Dört Halife Hakkında Bilgi

Dört halife dönemi peygamber efendimizin vefatından sonra oluşan yönetim eksikliğini doldurmak için geçen dönemdir. Bu dönemde halifeler seçin ile başa gelmişlerdir. İlk halife ise Hz. Ebu Bekir’dir. Hz. Ebu Bekir, iki yıl halifelik görevini yapmıştır. Bu dönemde peygamberimizin vefatından sonra çıkan yalancı peygamberlerin ve zekat vermeyen kişilerin isyanını bastırmıştır. Ayrıca onun döneminde kuran-i kerimi kitap haline getirmiştir. Hz. Ebubekir’in vefatından sonra ise ikinci halife olarak görev yapan kişi Hz. Ömer olmuştur.

Hz. Ömer 10 yıl halifelik yapmıştır. Hz. Ömer halifeliği süresince bir çok yenilik ve iş yapmıştır. Özellikle de İslam ordusunun sınırlarını genişletecek fetih hareketleri yapmıştır. Ayrıca vergi sistemini düzenlemiş, hicri takvimi düzenlemiş ve devletin bir çok kurumunda yenilikler yapmıştır.

Üçüncü halife ise Hz. Osman olmuştur. Hz. Osman ise 12 yıl halifelik görevini yapmıştır. Türkler bu dönemde İslam ile tanışmıştır. Onun döneminde kitap haline gelen kuran çoğaltılarak dağıtılmıştır. Ancak Hz. Osman döneminde Müslümanlar arasında ayrılıklar olmaya başlamıştır

.  Dördüncü halife ise 5 yıl halifelik yapan Hz. Ali olmuştur.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Dostluk İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.