Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Dört Halife Hakkında Bilgi

Dört Halife

Dört Halife Hakkında Bilgi

Dört halife dönemi peygamber efendimizin vefatından sonra oluşan yönetim eksikliğini doldurmak için geçen dönemdir. Bu dönemde halifeler seçin ile başa gelmişlerdir. İlk halife ise Hz. Ebu Bekir’dir. Hz. Ebu Bekir, iki yıl halifelik görevini yapmıştır. Bu dönemde peygamberimizin vefatından sonra çıkan yalancı peygamberlerin ve zekat vermeyen kişilerin isyanını bastırmıştır. Ayrıca onun döneminde kuran-i kerimi kitap haline getirmiştir. Hz. Ebubekir’in vefatından sonra ise ikinci halife olarak görev yapan kişi Hz. Ömer olmuştur.

Hz. Ömer 10 yıl halifelik yapmıştır. Hz. Ömer halifeliği süresince bir çok yenilik ve iş yapmıştır. Özellikle de İslam ordusunun sınırlarını genişletecek fetih hareketleri yapmıştır. Ayrıca vergi sistemini düzenlemiş, hicri takvimi düzenlemiş ve devletin bir çok kurumunda yenilikler yapmıştır.

Üçüncü halife ise Hz. Osman olmuştur. Hz. Osman ise 12 yıl halifelik görevini yapmıştır. Türkler bu dönemde İslam ile tanışmıştır. Onun döneminde kitap haline gelen kuran çoğaltılarak dağıtılmıştır. Ancak Hz. Osman döneminde Müslümanlar arasında ayrılıklar olmaya başlamıştır

. Dördüncü halife ise 5 yıl halifelik yapan Hz. Ali olmuştur.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.