Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
15 Ekim 2019, 9:54
Zeynep Zeynep
Üye
Konu Sayısı: 30

Osmanlı Padişahları Demir Yolu Yapımına Neden Önem Vermişlerdir?

Osmanli Demiryolu Hatti

Osmanlı Padişahları Demir Yolu Yapımına Neden Önem Vermişlerdir?

Demiryolu, diğer ulaşım araçlarından daha çok yük taşıyan ve bunu daha az enerji harcayarak gerçekleştiren bir özelliğe sahiptir. Deniz ulaşımı her yere ulaşma ve yük taşıma, istedikleri bölgelere askeri sevkiyatı ulaştırmada yetersizdi.

Dönemin şartları düşünüldüğünde ve Osmanlı’nın maddi yetersizliği göz önüne bulundurulduğunda demiryolu en kullanışlı ve işleyişi en masrafsız ulaşım yolu olduğu görülür. Yolcu taşıma kapasitesinin fazla olması, askeri araç gereçleri taşıyacak yeterli güce sahip olması, maden ve ağır yük taşıyıcılığında kullanılmak istenmesi, kara ulaşımda istenen bölgelere kurulabilmesi ve tüm bunları sürekliliğin arz etmesiyle birlikte en az masrafla gerçekleştirilmesi nedeniyle önem verilmiştir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Devleti, Halkı Kendi İdaresine Isındırmak İçin Neler Yapmıştır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.