Cevap Yaz
28 Kasım 2022, 4:22 - Furkan Yazdı

Güneş’in Hareketine Göre Yönünüzü Nasıl Bulursunuz? Açıklayınız.

Güneşe Göre Yönü Nasıl Buluruz?

Soru: Güneş’in Hareketine Göre Yönünüzü Nasıl Bulursunuz? Açıklayınız.
Cevap: Güneşe göre yön tayin etme, güneşin doğduğu yere sağ kolun uzatılmasıyla yapılmaktadır. Böylece bu kolu gösteren taraf doğu olur. Diğer kolun işaret ettiği yer ise batıdır. Böylece kolay bir şekilde yön tayin edilebilir. Böylece gidilecek taraf daha iyi şekilde bulunabilir.

Güneş’in Hareketine Göre Yönünüzü Nasıl Bulursunuz? Açıklayınız.

Bu durumda sadece kuzey ve güney yönlerini tayin etmek kalmaktadır. Bu halde yüzümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi göstermektedir. Böylece gerek fiziksel haritadan gerekse dijital bir haritan yön tayini rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Bunun dışında yere bir çubuk da sabitlenebilir. Bunun gölgesi takip edilerek da yön tayini yapılabilir. Saat 12:00 olduğunda en kısa gölge her zaman kuzeyi gösterecektir.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 194. Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.