Cevap Yaz
29 Kasım 2022, 2:12 - Furkan Yazdı

Ülkemiz, Dünya Üzerinde Hangi Yarım Kürede Yer Alır? Söyleyiniz

Türkiye Hangi Yarım Kürededir?

Soru: Ülkemiz, Dünya Üzerinde Hangi Yarım Kürede Yer Alır? Söyleyiniz
Cevap: Ülkemiz, Kuzey Yarım Küre’de yer alır.

Türkiye hem Asya hem de Avrupa üzerinde toprağa sahiptir. Bu nedenle yalnızca bir kıta üzerine kurulmuş değildir. Her iki tarafta komşuları farklılık göstermektedir. Avrupa topraklarında olan komşuları Yunanistan ve Bulgaristan’dır.

Ülkemiz, Dünya Üzerinde Hangi Yarım Kürede Yer Alır Söyleyiniz

Asya topraklarında ise Ermenistan, İran, Azerbaycan, Nahcivan, Gürcistan ve Irak komşu ülkelerdir. Bunlardan bazıları Doğu Anadolu’da bazıları ise Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Buralarda sınır kapıları mevcuttur.  Bunun dışında üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bu bakımdan bir yarımada özelliğine sahiptir.

Kuzeyinde Karadeniz bulunurken batısında Ege denizi vardır. Güneyinde ise Akdeniz mevcuttur. Ege ve Karadeniz’in birleşim noktası olan İstanbul’da ise Marmara Denizi yer almaktadır.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 130. Sayfa Cevapları ATA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.