Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 11:01 - Saniye Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 218-219-220. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 218-219-220. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf lise öğrencilerinin lise hayatında çokça ihtiyaç duyabileceği dersler arasında bulunan ve içerisinde Ekonomik Faaliyetler ve Gelişmişlik Düzeyi İlişkisi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218-219-220 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 218-219-220. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 218-219-220 Sayfa Cevapları Ekonomik Faaliyetler ve Gelişmişlik Düzeyi İlişkisi

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218 Cevapları MEB Yayınları

KONUYA BAŞLARKEN

Dünya üzerindeki ülkeler farklı gelişmişlik düzeylerine sahiptir. Bazı ülkeler yüksek veya orta düzeyde gelişme seviyesine sahip iken bazı ülkelerin gelişme düzeyi düşüktür. Gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasındaki en dikkat çekici farklılıklardan biri, çalışan nüfusun ekonomik faaliyetlere dağılımında görülür.

1. Gelişmiş ve gelişmemiş ülkeler arasında ne gibi farklılıklar vardır?
Cevap: Gelişmiş ülkelerde iş imkanı daha fazladır. Ekonomi ve kültür açısından daha iyidir. Gelişmiş ülkelerde nüfus daha yoğundur. Gelişmemiş ülkelerden göçler olur. Nüfus daha az ve işsizlik daha fazladır. Gelişmiş ülke ekonomisini sürekli kontrollü tutmalıdır. Gelişmiş ülke ekonomisi daha iyidir.

2. Bir yerde yoğun olarak yapılan ekonomik faaliyet ile o yerin ekonomik gelişmişlik seviyesi arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir?
Cevap: Bir yerde ekonomik faaliyetler sıklıkla yapılıyorsa gelişmeye çalışmaktadır. Ülkenin ekonomisini daha iyi yerlere getirmek için ekonomik faaliyetler düzenlerler. 

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları MEB Yayınları

DERS İÇİ ÇALIŞMA

Aşağıdaki grafiklerde İtalya, Etiyopya ve Hindistan’a ait çalışan nüfusun ekonomik faaliyet kollarına dağılımı verilmiştir. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerini dikkate alarak grafiklerin hangi ülkeye ait olduklarını üst kısımlarındaki boşluklara yazınız.
Cevap: 

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 219 Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

DERS İÇİ ÇALIŞMA

Aşağıdaki tabloda X, Y ve Z ülkelerinde çalışan nüfusun ekonomik faaliyetlere dağılım oranları verilmiştir. Verilen değerleri inceleyerek ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ile ilgili çıkarımlarınızı tablodaki boş kısma yazınız.
Cevap:

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.