Cevap Yaz
1 Mayıs 2024, 11:02 - Saniye Yazdı

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 226-229-230-231-232-233. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 226-229-230-231-232-233. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf lise öğrencilerinin lise hayatında çokça ihtiyaç duyabileceği dersler arasında bulunan ve içerisinde Ulaşım Hatları ve Etkileri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 226-229-230-231-232-233 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 226-229-230-231-232-233. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 226-229-230-231-232-233 Sayfa Cevapları Ulaşım Hatları ve Etkileri

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 226 Cevapları MEB Yayınları

KONUYA BAŞLARKEN

İnsanın sahip oldukları, ulaşabildiği yere kadardır ifadesi ulaştırmanın insanlık için ne kadar önemli bir kavram olduğunu vurgulamaktadır. İnsanlığın ulaştırma ile serüveni, tekerleğin icadıyla başlamış; tarihî süreçte çeşitli aşamalar katetmiş ve günümüzde muazzam bir noktaya ulaşmıştır. Ulaştırma; insanların ve ticarete konu olan malların bir yerden başka bir yere taşınması, dünyanın birbirinden uzak olan noktalarında yaşayan insanların sesli ve görüntülü olarak haberleşmesi, toplumlar arası kültürel etkileşimin gerçekleşmesini sağlayan önemli bir kavramdır.

1. İnsanlar arası iletişimin artması, toplumların kültürel etkileşimine ne gibi katkılar sağlamıştır?
Cevap: İnsanlar ulaşımın kolaylığı sayesinde farklı ülkelere ve bölgelere kolaylıkla gidebilmektedir. Bu sayede farklı kültürler görmüş oluyoruz. Farklı kültürler ediniyoruz. Bu da oradaki insanlarla kültür etkileşimimizi arttırmaktadır.

2. Yakın çevrenizde yaygın olarak kullanılan ulaşım sistemleri, yaşadığınız çevreye ne gibi katkılar sağlamıştır?
Cevap: Hızlı tren yaygın olarak kullanılmaktadır. Herhangi iller arası veya mesafeler arasında kullanılan bu ulaşım sistemi sayesinde çok uzun süren yolculuklar daha kısa sürmektedir. Trafiklerin yoğunluğunu azaltmıştır. Hava kirliliğinin azalmasına sebep olmuştur.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 229 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNELİM – ARAŞTIRALIM

Cebelitarık Boğazı’nın, Panama ile Süveyş kanallarının deniz yolu taşımacılığındaki bölgesel ve küresel etkileri nelerdir?
Yukarıda verilen araştırma sorusunu bir hafta süreyle araştırınız. Araştırmanızdan elde ettiğiniz bulguları verilen süre sonunda sınıfta
arkadaşlarınız ile paylaşınız.
Cevap:

Cebelitarık Boğazı, Panama ve Süveyş kanalları ticaret yollarını daha güvenli ve ulaşılabilir olmasını sağlayarak dünyadaki tüm ülkelerin ekonomisine olumlu etki sağlamıştır.

Özellikle Panama ve Süveyş kanallarının yapılmasından sonra şirketlerin ihracat ve ithalat oranlarında artış olmuş, büyümeler artmıştır. Bunun nedeni uluslararası ticaret yapan şirketlerin ulaşımını kolaylaştırması ve güvenli hale getirmesinden kaynaklanır. Korsan faaliyetlerinden uzak, daha az yakıt ve zaman ile daha çok iş yapılabilmesi ekonomik ve asayiş bakımından olumlu etkidedir.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 230 Cevapları MEB Yayınları

DERS İÇİ ÇALIŞMA

1. Kanal İstanbul Projesi’nin faaliyete geçmesinin İstanbul Boğazı trafiğine ve Türkiye’nin deniz ulaşımına ne gibi etkileri olması beklenir?
Cevap: Gemi trafiğinin en aza indirilmesini amaçladır. Gemilerin daha çok belli limanlar arasında gitmesini ve daha kolay ulaşım sağlanmasıdır. Deniz ulaşımı hem trafikten hem de kolaylığından etkilenir.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları MEB Yayınları

HIZLI TUR

Avrupa kıtasında kara yolu ağının gelişmiş olmasının; kıtadaki ticari faaliyetlere, sosyal ve kültürel yaşama ne gibi etkileri olmuştur? Görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ülkedeki ticari faaliyetlerin artmasına sebep olmuştur. Bu ticaretler sayesinde ülke ekonomisi de iyileştirilmiştir. Kara yolu aşğının gelişmesi de kültürler arası etkileşim sağlamıştır. Bu sayede farklı kültürlerden toplumdan etkileşim olmuştur.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNELİM – TARTIŞALIM

Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerine yapılması düşünülen demir yolu hattı, İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarını demir yolu ile bağlayacaktır. Böylece Asya ile Avrupa arasında kesintisiz demir yolu ulaşım imkânı sağlanacaktır. Bu durum, Türkiye’nin bölgesel konumuna ne tür katkılar sağlayacaktır? Tartışınız.
Cevap: Asya’dan Avrupa’ya demiryolu ile taşımacılık ağı kurmak, uluslararası ticaret yapmak isteyen şirketlerin Türkiye üzerinden ticaret yapmasına dolayısıyla Türkiye’ye kazanç sağlamasını sağlayacaktır. Bu durum ülkemizin bölgede aktif olarak bir ticaret merkezi olmasını ve Asya’yı Avrupa’ya bağlayarak bir köprü görevi görmesini sağlamış olacaktır.

10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 233 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNELİM – TARTIŞALIM

İstanbul Havalimanı, faaliyete geçmesiyle birlikte Avrupa’da yeni bir transfer merkezi hâline gelmiş ve bu özelliğiyle diğer önemli transfer merkezlerine rakip olmuştur. İstanbul Havalimanı’nın hava yolu ulaşımında Türkiye’nin bölgesel konumuna ne gibi katkılar sağlamıştır? Tartışınız.
Cevap: Bu transfer merkezi ile birlikte ülkeler arasında ticaret yapılması kolaylaşmıştır. Transferleri İstanbul Havalimanı aracılığıyla hem ülke ekonomisinde kar edilmiştir hem de ülkeler arasında daha rahat ticaret yapılması sağlanmıştır.

 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.