Cevap Yaz
27 Mayıs 2024, 9:08 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 114-116-117-119. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 114-116-117-119. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı’da Kültürel Faaliyetlerin Sosyal Hayta Etkisi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 114-116-117-119 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 114-116-117-119. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 114-116-117-119. Sayfa Cevapları Osmanlı’da Kültürel Faaliyetlerin Sosyal Hayta Etkisi

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYINIZ

Yusuf Has Hâcip’in “Ülkeler kılıçla fethedilir, kalemle korunur.” sözünden hareketle Fatih Sultan Mehmet’in ilim adamlarına verdiği önem hakkında çıkarımlarınızı aşağıdaki alana yazınız.
Cevap: Fatih Sultan Mehmet her zaman ilim insanlarına önem veren bir padişah olmuştur. Fetihlerinde başarılı olmuş, eğitim alanında da kendini çok geliştirmiştir. Bu sözün kanıtı da devleti yönettiği dönemin iyi olması ve eğitimde ne kadar ileri de olduğudur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 116 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlı Dönemi’nde kullanılan motif ve figürlerin Osmanlı öncesi Türk devletlerinde kullanılan motif ve figürlerle benzerlik göstermesini millî kültürün devamlılığı açısından değerlendiriniz.
Cevap: Türkler milli kültüre çok önem veren millet olmuşlardır. Her zaman gelenek ve görenek önde tutulmuş devlet yönetiminde töreye önem veren millet olmuşlardır. Bu nedenle eski Türklere ait eserler ile benzerlik göstermektedir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 117 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYINIZ

Milli değerler açısından sözlü ve yazılı kültürün sahip olduğu tarihsel önem nedir? Yazınız.
Cevap: Sözlü kültür töreleri ifade etmektedir. Yazılı kültür ise o döneme ait Türklere ait eserleri ifade etmektedir. Türk milleti devlet yönetiminde ilk olarak adaleti öne almış daha sonra sözlü ve yazılı kültürümüzü de ekleyerek yaşatılmasını sağlamıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 119 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

1. Osmanlı hükümdarları, devlet işlerinin yanında şiir ve güzel sanatlarla neden ilgilenmişlerdir?
Cevap: Kendilerini sadece askeri ve siyasi alanda değil karakteristik alanlarda da geliştirmişlerdir. 

2. Sözlü ve yazılı kültürün toplumsal iletişimdeki etkisi hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Kültürel ve tarihsel değerlerin aktarılarak toplumdaki iletişimde bu değerlerin yasatılması sağlanırken, gelecek nesillere de aktarılması sağlanmıştır. Toplum kendi benliğini bu şekilde koruyarak başkalaşmayı önlemek amaçlanmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.