Cevap Yaz
27 Mayıs 2024, 9:08 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 104-105-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 104-105-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Anadolu’nun İslamlaşmasında Mutasavvıflar konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 104-105-108-109 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 104-105-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 104-105-108-109. Sayfa Cevapları Anadolu’nun İslamlaşmasında Mutasavvıflar

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Anadolu’nun İslamlaşıp Türkleşmesinde tasavvufun etkilerini araştırarak bu konuda bir metin yazınız. Yazdığınız metni sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: 1071’deki Malazgirt Muharebesinin kazanılmasından sonra Türk beylikleri Anadolu’ya akınlar düzenleyerek yeni topraklar kazanmışlardır ancak bu, orada yaşayan insanları Türkleştirmek için yeterli değildir. Anadolu’da yaşayan Rum’ları Türkleştirebilmek için istimalet politikası çok önemlidir. İstimalet politikasının uygulanmasında dervişlerin yeri çok ama çok önemlidir. Çünkü dervişler tasavvuf ilmindeki yetenekleriyle Anadolu halkına islamı ve Türklüğü sevdirerek ılıman bir ortam oluşmasını sağlamıştır. İslam dininin amaçlarını, barışçılığını ve merhameti gibi önemli ayrıntıların öğretilmesinin yanı sıra gerek evlilik yoluyla gerek asker alma yoluyla birçok Rum Türkleşmeye ve müslümanlaşmaya başlamıştır.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNCELERİNİZ

Anadolu’da yaşamayan Ahmet Yesevî’nin, Anadolu tasavvuf hareketleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmasının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Ahmet Yesevi’nin eserlerinin Anadolu’ya taşınması, bu eserlerin yerel tasavvufçuların benimsemesi Anadolu’da tasavvuf geleneğinin gelişmesinde katkıda bulunmuştur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞINIZ

“Yetmiş iki milleti bir tutmak” sözünün Anadolu’da birlik ve beraberliğe olan katkısını tartışınız
Cevap: Osmanlı İmparatorluğu birçok ulusu bir arada tutan bir devlet olmuştur. Topraklarını genişletirken birçok ulusu da hakimiyeti altına almıştır. Bunları bir arada tutmak için ise politikalar uygulamış ve uzun süreli başarı göstermiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Anadolu’daki tasavvuf önderlerinin dönemin siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlarına sundukları çözüm yolları hakkında hangi çıkarımlar yapılabilir? Yazınız.
Cevap: Anadolu’da yaşamış tasavvuf önderleri insanları sosyal açıdan düzene girmesini; devlet çapında siyasi ve ekonomik olarak iyileşmelerde katkı sağlayabilmek için gereke çevresindeki insanları gerek yönetici makamlarına tavsiyelerde, nasihatlerde bulunmuştur. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.