Cevap Yaz
18 Nisan 2024, 14:03 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 141-143-144-145-146. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 141-143-144-145-146. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinmde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Dünya’nın Muhteşem Gücü Osmanlı konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 141-143-144-145-146 Cevapları konusunu cevapladık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 141-143-144-145-146. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 141-143-144-145-146. Sayfa Cevapları Dünya’nın Muhteşem Gücü Osmanlı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 141 Cevapları MEB Yayınları

KRONOLOJIK DÜŞÜNME

1520-1595 yılları arasındaki siyasi gelişmelere göre Osmanlı Devleti’nin kara ve deniz politikası hakkında neler söylenebilir?
Cevap: 1520-1595 yılları arasında yaşanan siyasi gelişmeler Osmanlı Devleti’nin askeri anlamda hem kara hem de deniz kuvvetleri konusunda gelişme gösterdiği gözlemlenmektedir. Osmanlı Devleti karada Avrupa’ya yönelik politikalar izleyerek burada fetihler yapmıştır. Denizde ise Akdeniz ve Hint Okyanusunda hakimiyet kurmuştur. Burada yaptığı fetihler ile siyasi hem de ekonomik güç kazanmıştır. 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 143 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

I. Viyana kuşatmasındaki başarısızlık Osmanlı’nın Batı politikasını nasıl etkilemiştir? Yazınız.
Cevap: Olumsuz etkilemiştir. Askeri ve ekonomi alanında yaptıkları hazırlıklar sonucunda başarısız olmaları tekrardan böyle bir kuşatmaya kalkışmayı cesaret edecek konuma getirmemiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 144 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Osmanlı Devleti’nin askerî başarılarının Avrupa toplumunun sosyokültürel yapısı üzerindeki etkileri nelerdir? Yazınız.
Cevap: Osmanlı Devleti’nin  başarıları ve reform hareketleri Avrupa’da ki insanların eserlerine sosyal yaşamlarına konu olmuştur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 145 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Safevilerin Şiilik propagandası ile Osmanlı topraklarında çıkardığı isyanları araştırarak elde ettiğiniz bilgileri sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap:  Şah İsmail’in Alevilik propagandası ile Anadolu’da isyan çıkarmaya çalışmıştır. Şahkulu isyanı, Şah İsmail’i kabul ettirme amacı ile yapılan Şahkulu önderliğinde olan Osmanlı İmparatorluğu’na karşı yapılan isyandır. Bu isyanlar Osmanlı Devleti’ni hem sosyal hem de ekonomik olarak kötü etkilemiştir.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 146 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Kanuni’nin doğu seferleri ülke ekonomisini nasıl etkilemiştir? Yazınız.
Cevap: Kanuni’nin doğu seferleri isyanları durdurmaya ve iç karışıklıkları sona erdirmeye yönelik gerçekleşmiş ve sürekli olmuştur. Buradan da eli boş döndüğü için devlet hazinesini büyük oranda kullandığı için ekonomik olarak devlet kötü etkilenmiştir.


METİN ANALİZİ

Kanuni Sultan Süleyman’ın, tahta çıkışının ilk yıllarında Safevi Devleti’ne karşı barışçıl politikalar uygulamasının nedenleri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Kendini kabul ettirip, doğu sorununu azaltıp yönünü batıdaki seferlere çevirmek istemesinden dolayı Safevilere karşı barışçıl politikalar izlemiş olabilir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.