Cevap Yaz
18 Nisan 2024, 14:04 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 160-162-164. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 160-162-164. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinmde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Devleti’nin Kara ve Deniz Politikaları konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 160-162-164 Cevapları konusunu cevapladık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 160-162-164. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 160-162-164. Sayfa Cevapları Osmanlı Devleti’nin Kara ve Deniz Politikaları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNCELERINIZ

Doğu Akdeniz hâkimiyeti ve Mavi Vatan güvenliği açısından Kıbrıs’taki Türk varlığının nasıl bir tarihsel önemi vardır? Yazınız.
Cevap: Kıbrıs Adası’nın Osmanlı zamanında topraklarına en yakın ada olmasından dolayı tarih boyunca ele geçirilene kadar her zaman tehdit unsuru olmuştur. Kıbrıs’taki haçlılar korsancılık faaliyetlerini desteklediği için Doğu AKdeniz’De4ki Mavi Vatan güvenliği sağlanamıyordu. Kıbrıs Barış Harekatı ise topraklar üzerinde bulunan Türklerin can güvenliğinin sağlanması için zorunlu hale gelmiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 162 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Bölgeler ve kültürler arası iletişimin siyasi, sosyal, ve ekonomik gelişmeler üzerindeki etkileri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Bölgeler ve kültürlerin birleşmesi kaynaşması ile toplumda kendini geliştirmeye başlar. Yenilikler öğrenerek kendini bu alanda geliştirmeye çalışır. Toplumsal gelişme hem sosyal hem de ekonomik alanda olur. Devletlerin bu gelişimi desteklemesi de siyasi açıdan anlaşmalar yapmaya, ticaret yapmaya başlanır. Bu yüzden gelişim açısından kültürel etkileşim büyük önem taşır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 164 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlılar niçin deniz aşırı ticaret yollarına yönelmemişlerdir? Yazınız.
Cevap: Osmanlı, deniz ticareti ve deniz donanması gibi açılardan kendini yeterince geliştirmemiştir. Karşı tarafta bulunan devletler deniz alanında kendilerini geliştirdikleri için Osmanlı’yı denizde alt edecek güçleri olmuş Osmanlı’da uğradığı başarısızlıklardan dolayı ilerleyememiştir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.