Cevap Yaz
18 Nisan 2024, 14:05 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinmde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Üniteye Hazırlık konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları konusunu cevapladık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 173. Sayfa Cevapları Üniteye Hazırlık

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 173 Cevapları MEB Yayınları

1. Yetenekli devlet adamlarının yetiştirilmesi devlet idaresini ve kültürünü nasıl etkiler?
Cevap: Yetenekli devlet adamlarının yetiştirilmesi devletin idaresinin de nasıl ilerleyeceğini belirler. Devletin kendini geliştirip yeniliklere açık olması yöneten kişilerin eğitimi ve yetiştirilme düzeyi etkiler. Devletin çağa ayak uydurabilmesi yöneticilerin kendini ne kadar geliştiği ile alakalıdır. Yetenekli devlet adamları devleti ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasi açıdan gelişmesini sağlar. 


2. Kadim devlet geleneğinden ders çıkarmanın devlet yönetimine yansımaları neler olabilir?
Cevap: Kadim devlet geleneği süre gelmiş düşüncelerin  (Kızıl Elma, Kut Anlayışı, gibi) devam ettirilerek çağa ayak uyduramayan düşüncelerdir. Bunların devlet yönetimine yansıması çağdan geri kalmaya iterek gelişme göstermeyi engeller. Gelişme gösterememek de her açıdan zayıflamamıza hatta çökmeye neden olabilir. 


3. Kanunların zamanın şartlarına göre yenilenmesi neden gereklidir?
Cevap: Kanunlar çağ değiştikçe değişmesi gerekir. Çünkü yeni hayat tarzı, yeni ekonomik faaliyet, insan sayısının artması gibi nedenler etkiler. Bu da kanunların şekillenmesi gerektiğini gösterir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.