Cevap Yaz
18 Nisan 2024, 14:06 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 181-182-183. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 181-182-183. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinmde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Tek Hanedan Anlayışı ve Gelenekler Işığında Devlet İdarecisi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 181-182-183 Cevapları konusunu cevapladık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 181-182-183. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 181-182-183. Sayfa Cevapları Tek Hanedan Anlayışı ve Gelenekler Işığında Devlet İdarecisi

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız

1. Osmanlı Devleti’nin Kuruluş Dönemi’ndeki veraset sisteminin olumsuz etkileri nelerdir?
Cevap: Veraset sistemi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda taht padişahtan sonra amca, erkek kardeş, oğula geçebilir. Bu veraset sistemi taht kavgalarına yol açtığı için yönetimde başta çok sorun çıkmıştır. Taht kavgaları çıktığı için devlet yönetimi sürekli olarak değişmekte ve devlet yönetmek yerine sorunların çözülmesi için uğraşılmıştır. 

2. Kardeş katli, ekber ve erşed kanunlarının Osmanlı veraset sistemine getirdiği değişimler nelerdir? Çıkarımlarınızı sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: Kardeş katli Fatih Sultan Mehmet ile gelmiş ve tahtı garantiye alıp yönetimin olumsuz etkilenmemesi için yapılmıştır. Ekber ve erşed sistemi ise kardeşler arasında en büyük olanın tahta geçmesidir. Bu sistem taht kavgalarını önlese de yönetimde iyi olmayan kişilerin tahta oturmasına sebep de olmuştur. 


ARAŞTIRINIZ

Müsadere sisteminin siyasi ve sosyal etkileri hakkında araştırma yaparak ulaştığınız bilgileri sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: Osmanlı Devleti’nde devletin haksız kazanç ile maddi durumu iyi olan görevlilerinin mallarına el koymasına denmiştir. Müsadere sistemi toplumda adaleti sağlar. Ekonomik olarak eşitsizliğin önüne geçer. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Osmanlı Devleti’nde şehzadelerin yetiştirilme usulünün tarihsel önemi hakkında araştırma yaparak ulaştığınız sonuçları sınıf ortamında paylaşınız.
Cevap: Şehzadeler ilk zaman da lala ile eğitime başlar. Enderun’da eğitim görürler. Ergenlik çağına gelen şehzadeler sancağa gönderilerek tecrübe kazanması sağlanır. Sancak usulü kaldırılarak ekber ve erşed sistemi gelmiş en büyük kardeş tahta geçmeye başlamıştır. Daha sonra eğitim kafes usulü olarak sarayda verilmeye başlanmıştır. Sancaklarda eğitim gören şehzadeler daha tecrübeli olurken kafes usulünden sonra yetişen şehzadeler deneyimsiz oldukları için çok zorlanmışlardır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Kafes usulünün Osmanlı devlet yönetimine tarihsel süreç içerisindeki etkileri neler olabilir?
Cevap: Kafes usulü, şehzadelerin sarayın içinde eğitim almasıdır. Kafes usulü yetişen şehzadelerin deneyimsiz olmasından dolayı ülke yönetimini olumsuz etkilemiştir. Dış dünyadan haberleri olmadan devlet tecrübesi kazanacak bir ortamları olmadıkları için yönetimde sorun yaşamalarına neden olup ülkenin yavaş yavaş gerilemesi kaçınılmaz olmuştur.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.