Cevap Yaz
19 Nisan 2024, 10:49 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 205-207. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 205-207. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Devleti’nde Vakıfların Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 205-207 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 205-207. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 205-207. Sayfa Cevapları Osmanlı Devleti’nde Vakıfların Sosyal Hayattaki Yeri ve Önemi

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 205 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Osmanlı’da farklı alanlarda tesis edilen vakıfların toplumsal hayata etkilerini araştırarak elde ettiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.
Cevap: Osmanlı’da her alanda vakıflar bulunmaktadır. Vakıflar sayesinde toplumda Türk İslam kültürü gelişmesini, hayat şartları bakımından büyük ölçüde eşitlik sağlanıp farklılıklar ortadan kaldırılmıştır. Vakıflar toplumdaki düzeni sağlamış insanların temel ihtiyaçları doğrultusunda işler yapmıştır. Bunlara örnek olarak yol, köprü, su kuyuları, çeşmeler yapılmıştır. Bunların haricinde din konusunda da toplum için ibadet yerleri, eğitimler, için okullar yapılmıştır. Toplumsal gelişim vakıflar sayesinde daha düzenli ilerlemiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 207 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Metinde verilen vakıf ile Osmanlı Dönemi vakıflarının benzer ve farklı yönlerini karşılaştırarak çıkarımlarınızı yazınız.
Cevap: Osmanlı dönemindeki vakıflar devlet tarafından kurulan ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda olan kurumlardır. Günümüzde kurulan vakıflar devlet onayı olup özel kişiye bağlı kurumlardır. Osmanlı dönemindeki vakıflar zorunlu kurulana ülkeye hizmeti açıklar. Günümüzdeki vakıflar ise yardım amacı ile işler yapmaktadır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.