Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 10:47 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 52-59-60-61-62. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 52-59-60-61-62. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kabileden Devlete konusunun yer aldığı 9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 52-59-60-61-62 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş, öneri, fikir ve eleştiri hakkında yorumları aşağıdan yapabilirsiniz.

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı 52-59-60-61-62. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 52-59. Sayfa Cevapları Kabileden Devlete

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

İnsanların birlikte yaşama gereksinimleri hangi kurumları mecburi hâle getirmiş olabilir?
Cevap: İnsanların birlikte yaşamaları ile toplumda düzen ve refah ortamı oluşumunu gerektirmiştir. Buna örnek kurumlar; yönetim kurumları, asayiş, sağlık kurumları, posta, eğitim kurumları, adalet kurumları örnek gösterilebilir. 


ARAŞTIRALIM

Günümüzde kabile anlayışına sahip topluluklar dünyanın hangi bölgelerinde yaşamaktadır? Tarihsel bulgulardan yola çıkarak ulaştığınız sonuçları raporlaştırıp sınıfta paylaşınız.
Cevap: Günümüzde kabile anlayışına sahip topluluklar dünyada Afrika bölgesinde, Amazon Ormanlarının bulunduğu yerde, Hindistan’da yaşamaktadırlar.  Bu kabileler teknolojiden uzak ilkel yaşama devam eden kabilelerdir. Sayıları azalmakla beraber dünyada çok az kabile kalmıştır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları MEB Yayınları

Tabloda verilen İlk Çağ’da Asya ve Avrupa’da varlığını sürdüren siyasi yönetim biçimlerinin benzerlik ve farklılıkları hakkında neler söylenebilir?
Cevap: İlk Çağ’da Asya ve Avrupa kıtalarında varlığını sürdüren devletlerin siyasi yöntemlerinin çoğunluğu güçlü liderleri barındırmaktadır. Verilen yönetim biçimlerinden Tiranlık, İmparatorluk, Monarşi ve Aristokrasi adil bir seçim ile başa gelen biri olmadan devam eden bir siyasi yöntemdir. Cumhuriyet ise herkesin eşit olduğu adil bir yönetim şekli olmuştur. Benzer yönleri hepsi güce dayalı bir yönetimdir. Farklılıkları ise yönetimin gerçekleşme şeklidir. 

Kanunlar Doğuyor

9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

“Oğul ile babanın arasına girilmez, Mayasıdır Hakan’ın, Türk töresi geçilmez!”
Türk Sözü
Türk töresinin siyasi ve sosyal hayata etkilerine dair neler söylenebilir?
Cevap: Türk töresi siyasi ve sosyal hayatta ilk sırada olan yazılı olmayan kanunlar töredir. Türk milleti törelere önem verdiği için her zaman devlet yönetiminde kanun olarak kullanmıştır. 


YORUMLAYALIM

Yazının icadına rağmen hukuk kuralların sözlü olarak devam ettirilmesinin nedenleri hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Yazının icadı ile direk yazılıya geçilmemesinin nedeni toplumdaki kişilerin okuma yazma bilmemesidir. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYALIM

Urkagina ve Hammurabi Kanunları ile Hitit Hukuku’nun meşruiyet kaynakları nelerdir?
Cevap: Bu kanunların çıkma sebebi insanlar arasındaki düzeni sağlaması ve çatışmaların sonlanmasını sağlayarak mutlak otoritenin kralda olduğuna dayanmaktadır. 


9. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 62 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYALIM

On Emir’in sosyal hayatla ilgili olan hükümleri hangileridir?
Cevap:  Anne ve babaya saygı duyulması gerektiği, toplumda usulsüz davranışlardan kaçınılması, insanların canına kast edilmemesi, dilimizi yalandan uzak tutmamız, açgözlülükten uzak durulması gerektiği ve altı gün iş yapıp bir günü ibadete ayırılması gerektiği anlatılmıştır. Bu kurallar toplumda ki kötü davranışları ortadan kaldırıp düzeni ve adaleti sağlaması içindir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.