Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:01 - Zülal Güneş Yazdı

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 114-129-130-131-135-136. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

12.Sınıf MEB Yayınları Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 114. Sayfa Cevapları Asya ve Afrika’daki Sömürgecilik Faaliyetleri ve Bağımsızlık Mücadeleleri Çerçevesinde Meydana Gelen Olaylar

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 114 Cevapları MEB Yayınları

Metinden yola çıkarak Afrika’daki toplumların siyasi ve ekonomik alanda yaşadığı sorunları nedenleriyle tartışınız.
Cevap: Afrika ülkeleri geçmişten beri hep sömürge altında yaşamışlardır. Kendi kendini yönetemeyen, ekonomik olarak kalkınamayan bir toplum olmuşlardır. Burada yaşayan insanlar işçi sınıfında olmuş ve manda ve himaye altında sömürülmeye devam edilmişlerdir. Burada yaşayan sınıflar ya en kötü ya da en iyi şekilde sınıflanmışlardır.

12.Sınıf MEB Yayınları Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı 129-130-131-135-136. Sayfa Cevapları Demokrat Parti Döneminde Türkiye’de Meydana Gelen Siyasi, Sosyokültürel ve Ekonomik Gelişmeler

12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 129 Cevapları MEB Yayınları

3. ETKİNLİK

Dörtlü Takrir’e göre Türk demokrasisinin gelişimi için atılması gereken adımlar nelerdir?
Cevap: Yeni bir partinin kurulup demokrasiyi yaşatmayı ve yurttaşların hak ve hürriyetlerinin en geniş kapsamlı imkanları sunulması gerektiği adımları söylemektedir.


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları MEB Yayınları

4. ETKİNLİK

Yukarıdaki metinde açıklanan çoğunluk sisteminin ortaya çıkarabileceği sonuçları, temsil ve istikrar açısından tartışınız.
Cevap: Çoğunluk sistemi ile adalet ve eşitlik ortamı sağlanmıştır. Bir ülkede yaşayan yurttaşların seçtiği kişiler ile fazlalık kazanan iktidara geçerek demokrasi yaşatılmıştır. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları MEB Yayınları

5. ETKİNLİK

Yukarıdaki konuşma metinlerinden ve gazete başlıklarından yola çıkarak seçim sonuçlarının ülkedeki yansımalarını değerlendiriniz.
Cevap: Haber başlıkları ile yapılan çoğunluk sistemi demokratik bir yol izlemiştir. Ülke bu durumdan memnun kalmıştır. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 135 Cevapları MEB Yayınları

6. ETKİNLİK

Darbelerin yaşanmaması için sorumlu kişilerin hangi özellikleri geliştirilmelidir? Metinden de yararlanarak tartışınız.
Cevap: Yöneticilerin kendi çıkarları doğrultusunda değil ülkenin, devletin, milletin çıkarları doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Yöneticiler her daim adaletli olmalıdır. Muhalefet partilerin her daim yardım ettiği ve iyi tavsiyelerde bulunduğu bir sistem içinde olunmalıdır. 


12. Sınıf Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Ders Kitabı Sayfa 136 Cevapları MEB Yayınları

7. ETKİNLİK

Yukarıdaki metinden yola çıkarak 27 Mayıs Darbesi ile 15 Temmuz Darbe Girişimi arasındaki benzerlik ve farklılıkları tartışınız.
Cevap: İki darbede ordu içi ve ordu dışındaki darbecilerin dahil olduğu bir girişimdir. Mevcut demokrasi yönetimini ortadan kaldırma amacıyla gerçekleşen bu darbe girişiminde yönetimi ele geçirilmesi hedeflenmiştir. 27 Mayıs darbesi girişimi gerçekleşmiş ve yönetim ele geçirilmiş başbakan idam edilmiştir. 15 Temmuz darbesi ise engellenmiş ve yönetim kurtarılmıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.