Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:26 - Zülal Güneş Yazdı

Değirmenden önce insanlar buğdaylarını un haline getirmek için hangi yöntemleri kullanmışlardır?

Soru: Değirmenden önce insanlar buğdaylarını un haline getirmek için hangi yöntemleri kullanmışlardır?
Cevap: Değirmenden önce insanlar, buğdayları un haline getirmek için çeşitli yöntemler kullanmışlardır. Bu yöntemler; öğütme taşları, el değirmeni, motor ve hayvan, su değirmenidir.

Buğday Un Haline Getirmeye Yarayan Araçlar Neler Olmuştur?

Değirmenden önce insanlar buğdaylarını un haline getirmek için hangi yöntemleri kullanmışlardır

Değirmenden önce insanlar, buğdayları un haline getirmek için çeşitli yöntemler kullanmışlardır. Bunlar arasında aşağıdaki yöntemler yer almaktadır:

  • Öğütme taşları: Taş veya kaya parçaları kullanılarak yapılan bu yöntem, en eski un öğütme yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde, iki taş bir araya getirilir ve buğday taneleri arasında öğütülür. Bu yöntem, insanlık tarihinde binlerce yıl boyunca kullanılmıştır.
  • El değirmeni: El değirmeni, bir çarkın veya kolu çevirerek buğday tanelerini öğütmeye yarayan basit bir aletti. Bu yöntem de taş çağından beri kullanılmaktadır.
  • Mortar ve havan: Mortar ve havan, buğday tanelerini öğütmek için kullanılan bir diğer yöntemdir. Bu yöntemde, bir taş havanın içinde döndürülür ve buğday taneleri öğütülür.
  • Su değirmeni: Su değirmeni, suyun gücünü kullanarak buğday tanelerini öğütmek için kullanılan bir yöntemdir. Su değirmenleri, suyun gücünü kullanarak çarkları döndürür ve bu sayede taşları birbirine sürtüp buğday tanelerini öğütür.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 158. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.