Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1069

Hangi Bilimlerde Cebir Kullanılır?

Hangi Bilimlerde Cebir Kullanılır

Cebir Kullanan Bilim Dalları Nelerdir?

Cebir kelimesi Arapça kökenli olan bir kelimedir. Cebir kelimesi iki anlamda kullanmaktadır. Birinci anlamı hukuk dilinde zor kullanma veya zora başvurma manasına gelirken genel olarak kullanılan anlamı ise parçalanması veya birleşmesi gereken parçalar olarak tanımlanmaktadır. Cebir denildiğinde akla matematik ve geometri gibi alanlarda kullanılan parçalardır. Cebir birçok bilimde kullanılmaktadır. Örneğin; matematik, tıp, geometri, astroloji, bilgisayar programcılığı, geometri ve inşaat, muhasebe gibi bilim alanlarında cebir olmazsa olmazdır.

Her öğrenci cebir bir diğer deyişle matematiğin sadece okullarda verilen eğitimlerden ibaret olduğunu düşünmekteler. Ancak bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü cebir sadece ders kitaplarından ibaret değildir.

Hayatımızın bir çok alanında bazen farkında olmaksızın veya farkında olarak cebir kullanırız. Örneğin alışveriş yaparken veya evimizin gelir giderini hesaplarken bile cebirden yararlanırız. Aslında çevremizdeki bir çok alet cebirsel işlemler yardımı ile oluşturulmuştur. Hayatımızı kolaylaştıran tüm teknolojik araçlar cebir kullanılarak yapılmıştır.

Örneğin bilgisayarın icadı da cebir sayesinde mümkün olmuştur. Kısacası cebir hayatımızın her alanına yayılmış olan bir şeydir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Bir Mucitte Hangi Özellikler Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.