Cevap Yaz
4 Şubat 2023, 16:26 - Zülal Güneş Yazdı

Ramazanda Davulcular Niçin Gezerler?

Soru: Ramazanda Davulcular Niçin Gezerler?
Cevap:

Ramazan ayında oruç tutulmaktadır. Bu nedenle ramazan ayı boyunca davulcular oruç tutacak olan kişilerin sahura kaldırmak için davulu ile mâni söyleyerek gezmektedir. Osmanlı döneminden beri Türk kültüründe bulunan bu gelenek artık işlevini yitişmiş olarak görülse de kültürel miras olması nedeniyle oldukça önemlidir.

Ramazan Davulcusu Kültürü

Ramazanda Davulcular Niçin Gezerler

Ramazan davulcusu kültürü, Türk kültürüne ait bir gelenektir. Ramazan ayı boyunca, Türk toplumunda Ramazan davulcusu, geceleyin dolaşarak uyandırma işlevi görür ve insanları iftar vakti yaklaştığını hatırlatır. Bu gelenek, Türk toplumunda uzun yıllardan beri devam etmektedir.

Bu nedenle günümüzde sahura kalkabilmek için alarmlar veya cep telefonları olsa da kültürel bir gelenek olması nedeniyle ramazan davulcuları varlığını sürmektedir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 175. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.