Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
11 Ocak 2021, 15:09
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1069

Selamlaşma Adabı Nedir?

Selamlaşma Adabı Nedir

Selamlaşma Adabı Kısaca

Selamlaşma iki insanın karşılaşmasıyla birbirlerine sağlık ve esenlik dilemelerine denir. Selamlaşma, her kültürde farklı bir şekilde yapılsa da anlamı ve önemi her yerde aynıdır. Selamlaşma toplumlar arasında insanların birbirlerine karşı ve muhabbet etmesi için önemli bir yer alır.

Öyle ki tanımadığımız bir kimseye selam verdiğimizde hemen bir muhabbet bir yakınlaşma oluşur. İşte bu da selamlaşmanın önemini ve değerini gösteren örneklerden sadece bir tanesidir. Üstelik islam dininde de selamlaşmak çok büyük önem arz eder. İslam dinine göre bir Müslümanın başka bir Müslümana selam vermek adına selamünaleyküm demek sünnettir. Ancak selam veren bir Müslümana karşılık olarak aleykümselam demek farzdır. Yani selam vermek ve selam veren kişinin selamını almak selamlaşma adabı açısından önem arz eder.

Bu da selamın önemini ve değerini anlamamız için önemli bir dini hükümdür. Her kişinin bunun farkında olması ve islam dinine ve geleneksel kültürümüze göre yakışır şekilde davranması büyük önem taşır. Selamlaşmanın adabına göre her kişinin hareket etmesi gerekir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Tiye almak ne demek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.