Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 14:19 - Zülal Güneş Yazdı

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 71-75-78-79-80. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 71-75-78-79-80. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde imam hatip ortaokul öğrencileri için özel olarak hazırladığımız konular arasında bulunan ve içerisinde Müminler İyiliği Emreder, Kötülüğü Engellerler konusunun da bulunduğu temel dini bilgiler (islam-1) ders kitabı sayfa 71-75-78-79-80 Cevapları konusunu paylaştık. E-Kare yayıncılık tarafından hazırlanan kitap içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı 71-75-78-79-80. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı 71-75-78-79-80. Sayfa Cevapları Müminler İyiliği Emreder, Kötülüğü Engellerler

Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Etkinlik- 1

“Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir.” Âl-i İmrân suresi, 104. ayet.

Yukarıdaki ayeti “emr-i b’il m’aruf nehy-i a’nil münker” ibadetini yerine getirirken toplumsal yönü ve kamu otoritesini hesaba katarak yorumlayınız. Bu konuda çıkarılacak prensip leri tespit ediniz.
Cevap: Müslüman insan iyiliğe yönelene kötülükten uzaklaşan insan olması gerekmektedir. Bu iyiliği seçenler her zaman Allah katında iyi olan insanlardır. 


Etkinlik- 2

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.): “Her kim Allah yolunda savaşacak bir askeri (savaş için) donatırsa kendisi de savaşmış gibi olur. Kim de Allah yolunda savaşa çıkan gazinin arkasından ailesine iyi bir şekilde göz kulak olursa o da savaşmış gibi olur.” buyurmuştur. Buhâri, Sahih, Cihad, 38.

Peygamberimizin (s.a.v.) yukarıdaki hadisini “emr-i bi’l-ma’ruf nehy-i ani’l-münker” ibadetinin kapsamı açısından yorumlayınız.
Cevap: Allah yolunda olan savaşan o doğruda iş yapan kişiler her zaman Allah katında önde olurlar. 


Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Etkinlik- 1

(…) Peygamberimizin (s.a.v.) yukarıdaki hadisini paylaşma ve yardımlaşma açısından yorumlayınız.
Cevap: Müminler kardeş gibidir. Bundan dolayı birbirlerini koruyup kollamaları gerekir. İhtiyacı olana yardım etmesi gerekir.


Etkinlik- 2

“Sevinçler paylaştıkça artar, üzüntüler paylaştıkça azalır.” sözünden neler anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız
Cevap: Mutlu anlar birlikte olduğu zaman daha fazla güzelleşir. Üzüntülü anlar ise yan yana olunca daha çabuk atlatılır. 


Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Etkinlik

Yukarıdaki ayetlerde Yüce Allah’ın el-Bâsit isminin ifade edildiği yerleri tespit edin
Cevap: “Allah mülkünü dilediğine verir.” / “Allah yeryüzünü için bir sergi yapmıştır”


Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 79 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Etkinlik

Yukarıdaki dörtlüğü yorumlayınız. Çıkardığınız mesajları arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Allah bizi yaratan ve iyilik verendir. Allah her şeyi sayabilendir. Yarattığını da bir düzen doğrultusunda yapmıştır.


Temel Dini Bilgiler (İSLAM-1) Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları E-Kare Yayıncılık

Etkinlik

Bu ünitede öğrendiğimiz “Allah’ın (c.c.) güzel isimleri” size hangi duygu ve düşünceleri kazandırdı? Yukarıda boş bırakılan yerlere yazınız.
Cevap:

el-Basit→ Anlamı bolluk veren açan anlamına gelmektedir. Allah kuluna en zor zamanında bolluk verendir. 

el-Muhsin → Sonsuz ilimi olan, her şeyi sayabilen anlamına gelmektedir. 

el-Mani → Allah’ın kulunu koruyup gözetmesi anlamına gelmektedir. Allah kulunu haksızlık karşısında yalnız bırakmaz fitneye engel olur.


Temel Dini Bilgiler (İslam-1) Ders Kitabı Cevapları 71-75-78-79-80. Sayfa, Müminler İyiliği Emreder, Kötülüğü Engellerler 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.