Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 11:07 - Zülal Güneş Yazdı

Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önce dini inanışları nasıldı?

Soru: Türklerin İslamiyet’i kabul etmeden önce dini inanışları nasıldı?
Cevap: Türkler, İslamiyet’i kabul etmeden önce Şamanizm, Tengrizm ve Budizm gibi farklı dini inançlara sahipti.

İslamiyet’ten Önce Türklerin İnanışları

Türklerin İslamiyet'i kabul etmeden önce dini inanışları nasıldı

Şamanizm, Türklerin en eski dini inançlarından biriydi. Şamanizm, doğa ruhlarına tapınmayı ve medyumluk aracılığıyla iletişim kurmayı içeriyordu. Şamanizm’de, ruhlar ve ölü ruhları önemli bir yer tutar. Türklerin eski dinleri arasında en yaygın olanıdır.

Tengrizm, Türklerin Şamanizm’den sonraki inançları arasında yer alır. Tengrizm, evrende bulunan tüm varlıkların tek bir yaratıcının eseri olduğunu ve insanların bu yaratıcının güçlerinden faydalanabileceklerine inanır. Bu inançta, Tanrı (Tengri) en yüce varlıktır.

Budizm, Türklerin eski dinleri arasında yer alır. Budizm, Hint kökenli bir dindir ve özellikle Orta Asya’da yaygın bir şekilde benimsenmiştir. Budizm, insanların acılarından kurtulmak için dünya hayatında olumlu eylemler yapmaları gerektiğine inanır.

Türklerin eski dinleri arasında ayrıca Maniheizm, Hristiyanlık ve Zerdüştlük de yer alır. Ancak bu dinlerin Türkler üzerindeki etkisi ve yaygınlığı daha azdır.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.