Cevap Yaz
1 Şubat 2024, 5:58 - Furkan Yazdı

Türklerin Kullandığı Alfabeler

Türklerin Kullandığı Alfabeler

Türklerin kullandığı alfabelerin isimleri

Türkler tarih boyunca Orta Asya’da, Anadolu’da ve dahi Avrupa’da yaşamış bir ırktır. Gittiği her yere devletini kuran bir ırktır. Türkler tarih boyunca medeniyetlerin yayılmasını ve gelişmesini sağlamıştır. Türkler tarih boyunca bir çok alfabe kullanmıştır. Bunlardan en eskilerinden birisi Göktürk alfabesidir, aslında Göktürk alfabesi değil Köktürk alfabesidir. Çünkü günümüzde bir çok tarihçi Göktürk sözünün yanlış olduğunu ve Köktürk kelimesi kullanılması gerektiğini savunmaktadırlar. Konumuza geri dönecek olursak Türkler bilinen tarihte toplam 5 tane alfabe kullanmışlardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Köktürk Alfabesi
  2. Uygur Alfabesi
  3. Kiril Alfabesi
  4. Arap Alfabesi
  5. Latin Alfabesi

Günümüzde halen kullanmaya devam ettiğimiz alfabe Latin alfabesidir. Latin alfabesi dünya genelinde en çok kullanılan alfabelerdendir. 1 Kasım 1928 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti Arap Alfabesinden, Latin Alfabesine geçmiştir.

 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.