Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:24 - Zülal Güneş Yazdı

Geçmiş Dönemlerde İnsanlar, Bir Bölgeyi Yerleşim Yeri Olarak Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmiş Olabilirler?

Soru: Geçmiş Dönemlerde İnsanlar, Bir Bölgeyi Yerleşim Yeri Olarak Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmiş Olabilirler?
Cevap: Geçmiş dönemlerde insanlar, bir bölgeyi yerleşim yeri olarak tercih ederken ilk olarak bu yerin sulak olmasına dikkat etmişlerdir. Sulak alanlar, hem tarım ile uğraşabilmek hem de en temel ihtiyaçlardan biri olan su sıkıntısı çekmemek için insanların yerleşim yeri tercihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Sulak Yerlerin Yerleşim Yeri Olmasındaki Önemi Nedir?

Geçmiş Dönemlerde İnsanlar, Bir Bölgeyi Yerleşim Yeri Olarak Tercih Ederken Nelere Dikkat Etmiş Olabilirler

Sulak alanlar, hem tarım ile uğraşabilmek hem de en temel ihtiyaçlardan biri olan su sıkıntısı çekmemek için insanların yerleşim yeri tercihinde önemli bir yere sahip olmuştur.

Bunun yanı sıra yerleşim için dik ve engebeli araziler yerine düz arazileri tercih etmişler ve yerleşim yerlerini buralara kurmuşlardır. Bir diğer dikkat ettikleri durum ise iklim şartları olmuştur. Özellikle sert ve soğuk iklim şartlarında zorlanmamak adına en uygun iklim şartlarına sahip yerleri tercih etmişlerdir.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 40. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.