Cevap Yaz
19 Nisan 2024, 10:49 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 194-195-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 194-195-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Devleti’nin Fethettiği Yerlerdeki Kültürel Değişim konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 194-195-197 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 208-209-210-211. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 194-195-197. Sayfa Cevapları Osmanlı Devleti’nin Fethettiği Yerlerdeki Kültürel Değişim

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Osmanlı Devleti’nin fethettiği bölgelerdeki gayrimüslimlerin nasıl bir toplumsal değişim geçirmeleri beklenir?
Cevap: Osmanlı Devleti’nin fethettiği yerlerde farklı toplum, farklı bir kültür vardır. Burada iskan politikası uygulamıştır. İskan politikası kendi milletini fethettiği yerlerde yerleşimini sağlayarak oradaki toplumun Türkleşmesini sağlamak amaçlanmıştır. Buda kültürel etkileşim ile toplumlar bir araya gelmiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlı Devleti’nde pazar ve panayırların sosyokültürel hayata etkilerini analiz ederek bununla ilgili çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Osmanlı Devleti’nde pazar ve panayırlar toplumların bir araya gelerek kültürel etkileşim yaşamalarını sağlayan yerlerdir. Farklı kültürler buralarda ortak değerler edinerek bir arada yaşamı daha kolay hale getirmiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlı kahvehaneleri ile bugünün kahvehanelerinin ortamları karşılaştırıldığında tarihsel süreç içerisinde kahvehanelerin geçirdiği değişim hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Osmanlı’nın ilk zamanlarında kahvehane kültürünün yeni yeni gelişmesinden ötürü toplumun birçok kesiminden insan bu mekanlara gelir kahve içmekle yetinirdi. Zaman zaman insanlar namaz vakitleri arasında vaktini geçirmek için bu mekanlarda da bulunduğu olurmuş. Günümüzde kahvehaneler genellikle emekli olmuş insanlar tarafından kullanılan, vakitlerini masa oyunları oynayarak geçirdikleri mekanlar haline gelmiştir. 


DÜŞÜNCELERİNİZ

Osmanlı toplumundaki giyim kuşamın tarihsel önemi hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Osmanlı toplumunda insanlar dinine, toplumsal sınıfına, mevsimine ve cinsiyetine göre çeşitli kıyafetler giymekteydi. Yönetici sınıfındaki insanlar genellikle kaliteli kumaşlardan yapılmış elbiseler ve büyük sarıklar giymekteydi. Müslüman kadınlar ferace ve feracenin içine mevsimine göre çeşitli kıyafetler giymekteydi. Genellikle erkekler vücudunun tamamını kapatacak mevsimine göre kalın veya ince olan kumaşlarda kıyafetler giyerlerdi. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.