Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:17 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 1302-1453 Yılları Arasındaki Gelişmeler konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 49-50 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 49-50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 50. Sayfa Cevapları 1302-1453 Yılları Arasındaki Gelişmeler

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 49 Cevapları MEB Yayınları

1. Anadolu’nun jeopolitik konumu tarihsel süreci nasıl etkilemiş olabilir?
Cevap: Anadolu’nun jeopolitik konumu dolayısıyla birçok devlet tarafından elde edilmek istenen bir yer olmuştur.  Bundan dolayı birçok savaşlar yapılmış ve birçok medeniyet burada doğmuş ve burada sona ermiştir. 

2. İskân (şenlendirme) ve istimâlet (gözetme) politikalarının ortak amaçları neler olabilir?
Cevap: İskan politikası, fethedilen yerlerde çoğunluk kurmak ve kültürel etkileşimi sağlamak amacı ile halkını yerleştirmesidir. İstimalet politikası ise fethedilen yerdeki halka hoşgörü göstermektir. Yani fethedilen yerde yaşayan halkın haklarına saygı duymayı amaçlamaktadır. 

3. Osmanlıların Balkanlardaki hâkimiyetini kolaylaştıran faktörler neler olabilir?
Cevap:  Osmanlıların Balkanlarda kurdukları hakimiyetin destekleri uyguladıkları politikalar olmuştur. İskan ve İstimalet politikaları bu yerdeki hakimiyet kurmayı kolaylaştırmıştır. 

4. Anadolu’da Türk siyasi birliğinin sağlanması deyince aklınıza neler geliyor?
Cevap: Anadolu’da Türk siyasi birliğinin sağlanmasında etkili olan faktörler; Yıldırım Beyazıd, Yavuz Sultan Selim, Turnadağ Savaşı gibi konular ve padişahlar etkili olmuştur. 

5. Siyasi birliği sağlama politikası ulusların geleceğini nasıl etkileyebilir?
Cevap: Ulusun gelecekte daha güçlü olmasını, birliğin kuvvetli olmasını, ekonomik olarak gelişmeyi, uluslararası etkileşimi etkiler. 

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları MEB Yayınları

KRONOLOJIK DÜŞÜNME

Tarih şeridi ve haritaya (Harita 2.1) göre 1302-1453 yılları arasındaki siyasi gelişmelerden hangileri Balkanlarda meydana gelmiştir?
Cevap: 1302-1453 yılları arasında Balkanlarda gerçekleşen siyasi gelişmeler; Çimpe Kalesinin alınması, Edirne’nin fethi, Çirmen Muharebesi, I. Kosava Muharebesi, Niğbolu Muharebesi, Varna Muahrebesi, II. Kosava Muharebesi Balkanlarda gerçekleşmiş olaylardır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.