Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:17 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 51-54-56-57-58. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 51-54-56-57-58. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Devletleşme Sürecinde Osmanlı-Bizans İlişkileri konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 51-54-56-57-58 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 51-54-56-57-58. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 51-54-56-57-58. Sayfa Cevapları Devletleşme Sürecinde Osmanlı-Bizans İlişkileri

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 51 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu bölgenin stratejik önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Çıkarımlarınızı aşağıdaki alana yazınız.
Cevap: Osmanlı Beyliği’nin kurulduğu bölge Anadolu’nun içinde İstanbul’a yakın o dönemin Bizans İmparatorluğunun sınırına kurulmuştur. Aynı zaman da ticaret yollarına yakın, Anadolu ve Balkanlar’ın kavşağı konumda olduğu için stratejik bir öneme sahiptir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Osmanlı Beyliği’nin kuruluş sürecinde yönetim merkezini sık sık değiştirmesinin gerekçeleri neler olabilir? Düşüncelerinizi aşağıdaki alana yazınız.
Cevap: Yönetim merkezinin sık sık değiştirilmesinin nedeni konumundan dolayı güvenlik endişeleri ve stratejik olarak avantajları oluşturmaktadır. Daha güvenli ve hedeflerini gerçekleştirecek bir merkez seçme çabası olmuştur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 56 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Osmanlı Beyliği’nin kısa sürede genişlemesine etki eden faktörlerin tarihsel önemi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yazınız.
Cevap: Osmanlı Beyliği’nin kısa sürede büyümesinin nedeni liderliğin önemsenmesi, devletin bekası için uğraşılması, askeri alanda gelişmişlik, idari yönetiminin eğitimli kişilerin yapması gibi etkenler yer almaktadır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 57 Cevapları MEB Yayınları

ARAŞTIRINIZ

Türklerin kullandığı pusu kurma, sahte ricat gibi savaş taktiklerini araştırınız. Araştırma sonuçlarını sınıf ortamında arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap:

Sahte ricat → ilk önce askerler saldırıya geçip daha sonra sahte kaçış taktiği uygulayarak pusuya düşürülmesidir. 

Pusu kurma → Düşmanı şaşırtma amacı ile pusu kurarak ve ani saldırı yaparak düşmanların yakalanmasını sağlamak. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları MEB Yayınları

HARİTA ANALİZİ

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 58 Cevapları MEB Yayınları

Haritaya göre Osmanlı Devleti’nin kurulduğu bölgenin stratejik önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Cevap: Osmanlı Devleti ticaret yollarına yakın, su kaynağına yakın aynı zaman da Balkanları ve Anadolu’yu bağlayan konumda olması, bunun yanında boğaz hakimiyetinin olması güç açısından ve ekonomik açıdan kalkınmasını sağlayacak bir konumda kurulmuştur. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.