Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:17 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 59-60-61-63-64-65-67-68. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 59-60-61-63-64-65-67-68. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki İskan ve İstimalet Politikası konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 59-60-61-63-64-65-67-68 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 59-60-61-63-64-65-67-68. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 59-60-61-63-64-65-67-68. Sayfa Cevapları Osmanlı Devleti’nin Rumeli’deki İskan ve İstimalet Politikası

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 59 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Çimpe Kalesi’nin alınmasının stratejik önemi hakkındaki çıkarımlarınızı aşağıdaki alana yazınız
Cevap: Avrupa’daki ilk kalemiz olduğu için Avrupa’da yapılacak akınların öncüsü olmuş, asker yerleştirerek akınlar için yığınak yapılması sağlanmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞINIZ

Rumeli’nin tarih boyunca farklı milletlerin mücadelelerine sahne olmasının sebepleri neler olabilir?
Cevap: Anadolu ve Avrupa’yı birbirine bağlaması, tarihi ticaret yollarının buradan geçmesi, boğazların olması birçok milletin ilgisini çektiği ve sahip olmak istedikleri için mücadele etmelerine neden olmuştur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Osmanlı fetih politikası uygulamalarının insan hakları açısından önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Yazınız
Cevap:  Osmanlı Devleti fetih yaptıkları yerdeki halkın haklarına saygı duyup onların özgürlüğünü kısıtlamadan hoşgörü politikası uygulamıştır. Bu da halkın devleti sevip altında yaşamayı kabul etmesini sağlamıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 63 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞINIZ

Osmanlıların uyguladığı farklı inanışlara saygılı olmak ve halkların koruyuculuğunu üstlenmek gibi politikaların Balkanların hâkimiyet altına alınmasına etkileri nelerdir?
Cevap: Balkanlarda yaşayan halk Osmanlı Devleti’nin hoşgörü ve saygı politikası doğrultusunda güven duyguları artmış ve Osmanlı’nın daha hızlı hakimiyet kurmasını sağlamıştır. 


DÜŞÜNCELERİNİZ

Balkanlarda uygulanan kanunlar, örf ve adetler ile vergilerin Osmanlı kanunnameleri içine alınmasının gerekçeleri neler olabilir?
Cevap: Bölgede hakimiyet sağlamak, sosyal ve hukuki düzeni sağlamak, burada yaşayan halkın güvenini kazanmak gerekçeleri olabilir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Balkan fetihlerine katılan akıncı ve dervişlerin iskân ve istimâlet politikalarına katkıları neler olabilir? Çıkarımlarınızı yazınız.
Cevap: Dervişler istimalet politikası için İslam dinini hoşgörü ile anlatarak, Türklerin sevilmesini sağlamak için ortam hazırlamışlardır. Akıncılar ise bu yerlere yerleştirilerek İskan politikasının amacını gerçekleştirmişlerdir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Anadolu ve Rumeli’nin Türkleşmesinde Türk kadınının tarihsel önemi hakkında neler söylenebilir? Yazınız. 
Cevap: Kadınların da sosyal hayata katılmasını sağlayan teşkilat sayesinde Türk kadınları burada yaşayan diğer kadınlar ile İletişim haline girerek sosyal hayatta kadınların da aktif olmasını sağlamışlardır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

İskân politikasının daha çok Balkanlarda uygulanmasının gerekçeleri nelerdir? Yazınız.
Cevap: Balkanlarda Rum çoğunluğu olmasından dolayı burada bu sayıyı bastırması için iskan politikası uygulanıp bölgenin Türkleşmesi sağlanmak istenmiştir.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları MEB Yayınları

TABLO ANALİZİ

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 68 Cevapları MEB Yayınları

Tablodaki şehirlerin Müslüman, Hristiyan ve Yahudi nüfuslarını dikkatle inceleyerek çıkarımlarda bulununuz.
Cevap: Balkanlarda Türkleşme hareketi arttığı için İslam dininde de artış görülmeye başlanmıştır. Bölgedeki halk İslam dinine geçiş yapmaya başladığı görülmektedir. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.