Cevap Yaz
22 Mayıs 2024, 16:17 - Zülal Güneş Yazdı

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 69-70-71-72-74-75-76-77-78. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 69-70-71-72-74-75-76-77-78. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 10. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Anadolu’da Türk Siyasi Birliğini Sağlama Çabaları konusunun bulunduğu 10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 69-70-71-72-74-75-76-77-78 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplaral ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı 69-70-71-72-74-75-76-77-78. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

10.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 59-60-61-63-64-65-67-68. Sayfa Cevapları Anadolu’da Türk Siyasi Birliğini Sağlama Çabaları

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları MEB Yayınları

HARİTA ANALİZİ

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 69 Cevapları MEB Yayınları

Haritadaki siyasi teşekküller incelendiğinde Osmanlı Devleti’nin Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamaya yönelik faaliyetlerinin sonucu hakkında ne gibi çıkarımlar yapılabilir? Yazınız.
Cevap: Osmanlı Devleti Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamak için Anadolu’da hakimiyet kurmayı amaçlamış ve sınırlarını yavaş yavaş genişletmiştir. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları MEB Yayınları

TABLO ANALİZİ

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 70 Cevapları MEB Yayınları

Anadolu Türk siyasi birliğinin sağlanmasında hangi politikalar uygulanmıştır? Yazınız
Cevap: Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamak için komşu beylikler ile akraba olma girişiminde bulunulmuştur. Karşı olan beyliklere son verilmesi amaçlanmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 71 Cevapları MEB Yayınları

METİN ANALİZİ

Anadolu’daki Türk siyasi birliğinin dağılması ve yeniden kurulmasında hangi faktörler etkili olmuştur? Yazınız.
Cevap: Anadolu Türk siyasi birliğinin bozulması Timur ile yapılan Ankara Savaşı’dır. Tekrardan bu birliğin sağlanması ise I. Mehmet’ten başlayıp I. Selim’e kadar uzanmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 72 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞINIZ

“Dünya, iki hükümdarın sahip olacağı kadar değerli ve büyük değildir. Nasıl gökyüzünde bir Allah var ise yeryüzünde de bir tek sultan olmalıdır.” diyen Timur’un devlet felsefesi hakkında neler söylenebilir?
Cevap: Devleti yönetmesi gereken kişinin tek olması ve bu şekilde düzenin sağlanabileceğini savunmaktadır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları MEB Yayınları

GÖRSEL ANALİZİ

10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 74 Cevapları MEB Yayınları

Ankara Savaşı görseli incelendiğinde I. Bayezid ile Timur’un askerî güçleri hakkında neler söylenebilir? Yazınız.
Cevap: Timur askeri güç olarak filleri kullanarak Türklerin iki katı gücünü almış ve ağır bir şekilde mağlup edilmelerine neden olmuştur. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 75 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

Yıldırım Bayezid-Timur mücadelesinin Anadolu’ya yansımaları nelerdir? Yazınız.
Cevap: Yıldırım Bayezid ağır bir mağlubiyet yaşamış ve Türk halkının gözünde itibarı sarsılmıştır. Bundan sonra Fetret Devri başlamış, Anadolu Türk siyasi birliği bozulmuştur.


DÜŞÜNCELERİNİZ

Fetret Devri’nin yaşanmasında Türk veraset anlayışının etkileri neler olabilir? Yazınız.
Cevap: Boş kalan taht için kardeşler arası mücadele başlamış ve iç karışıklıklar yaşanmıştır. Tahtın ortak miras olması taht kavgasını alevlendirmiş ve Fetret Devrinin başlamasına neden olmuştur.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 76 Cevapları MEB Yayınları

CEVAPLAYINIZ

Anadolu’da siyasi birliği sağlamaya çalışan II. Murat, Yıldırım Bayezid’den farklı olarak hangi siyasi mücadelelerde bulunmuştur? Yazınız.
Cevap: Anadolu Türk siyasi birliğini sağlamak için birçok beyliği hakimiyeti altına almıştır. Balkanlar üzerine seferler düzenlemiş, Sırbistan’ı ele geçirmiş ve Venediklerle savaşmıştır. 


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZİ

“Türkler tarih boyunca devlete ve siyasî teşkilatlanmaya büyük önem vermişlerdir.” diyen bir kişi bu kanıyı nasıl ve hangi dayanaklarla açıklayabilir? Yazınız
Cevap: Türklerin devlete ve siyasi teşkilatlanmaya olan önemi tek kişi ile yönetim, veraset sistemi, kardeş katli, Avrupa’da yapılan siyasi politikalar örnek verilebilir.


10. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 78 Cevapları MEB Yayınları

KONU ANALİZ

Şeyh Bedrettin İsyanı’nı değerlendirerek devletin siyasi yapısına zarar veren dinî ve etnik ayaklanmaların çıkmaması için hangi tedbirlerin alınması gerektiği ile ilgili düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Dini ve etnik ayaklanmaları önlemek amacı ile toplumda hoşgörü ortamı oluşturulmalı, toplumda eşitlik ve adalet sağlanmalı, dinlere duyulan saygı arttırılmalıdır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.