Cevap Yaz
16 Nisan 2024, 16:20 - Zülal Güneş Yazdı

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 130-131. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 130-131. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 11. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde 1774-1914 Yılları Arasındaki Siyasi Gelişmeler konusu hakkında bilgi veren 11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 130-131 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı 130-131. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

11.Sınıf MEB Yayınları Tarih Ders Kitabı 130-131. Sayfa Cevapları 1774-1914 Yılları Arasındaki Siyasi Gelişmeler

11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 130 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLANALIM

1. Osmanlı Devleti’nin güç kaybetmesiyle siyasi varlığını tehdit eden iç ve dış etkenler nelerdir?
Cevap: Osmanlı Devleti’nin güç kaybetmesiyle siyasi varlığını tehdit eden iç etkenler ayaklanmalar, askeri düzenin bozulması. Dış etkenler Fransız ihtilali, kapitülasyonlar, dış borçların artması neden olan etkenlerdir. 

2. Osmanlı Devleti’nin Tanzimat Fermanı, Islahat Fermanı ve Kanun-i Esasi’yi hazırlamasına neden olan gelişmeler hangileridir?
Cevap: Fransız ihtilalinin sonucunda her millet kendi özgürlüğünü kurmak istemiştir. Osmanlı Devleti birliği bozmamak için daha ılımlı kanunlar getirmeyi düşünerek bu fermanları hazırlamıştır. 

3. 1876-1913 arasında gerçekleştirilen darbelerin Osmanlı siyasi hayatı üzerindeki etkileri nelerdir?
Cevap: Bu dönemlerde yapılmış olan darbelerde padişahın gücü halk ve dış güçler tarafından azalmıştır. Dış baskı artmış ve iç karışıklık fazlalaşmıştır. 


11. Sınıf Tarih Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları MEB Yayınları

TARTIŞALIM

“Uyvar önünde bir Türk gibi kuvvetli” sözü düşünüldüğünde Osmanlı’nın XVII ve XVIII. yüzyıllardaki siyasi gücü hakkında neler söylenebilir?
Cevap: 17. ve 18. yüzyıllar arası dönem duraklama dönemidir. Osmanlı bu dönemde doğuda Ferhat Paşa Antlaşması ile en geniş sınırlara ulaşmıştır. Bu dönemde gelen padişahlardan deneyimsiz olanların tahta geçmesi merkezi yönetimde bozulmalar meydana getirmeye başlamıştır. Otorite sarsılmaya başlamış, halkın devlete olan güveni azalmış, iç isyanlar başlamıştır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.