Cevap Yaz
30 Mart 2024, 20:49 - Zülal Güneş Yazdı

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları Hecce Yayıncılık

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları Hecce Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Anlaşmazlık ve Uzlaşının konusunun yer aldığı 4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66-67 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları Hecce Yayıncılık

4.Sınıf Hecce Yayıncılık İnsan Hakları Ders Kitabı 66-67. Sayfa Cevapları Anlaşmazlık ve Uzlaşının Getirdikleri

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Hecce Yayıncılık

Hazırlanalım

Bireyler arasındaki anlaşmazlıklar, hep şiddet ve kaba kuvvetle çözülmeye çalışılsaydı nasıl bir toplumda yaşıyor olurduk? Barış ve uzlaşının bu bağlamda bizlere kazandırdıkları nelerdir? Söyleyiniz.
Cevap: Bireyler arası doğan anlaşmazlıklarda sorun şiddet veya kavga ile çözülmeye çalışılsaydı toplumda düzen, huzur ve güven ortamı olmazdı. Toplumu bu şekilde sorun olan devletin ömrü de kısa olurdu. Barış ve huzur ortamı sağlanması için toplumdaki kişilerin uzlaşı ile hareket etmesi gerekir. 


Etkinlik Zamanı

4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları Hecce Yayıncılık

Bu etkinlik ile arkadaşlarımızla yaşadığımız sorunları nasıl çözebileceğimizi öğreneceğiz.
Arkadaşınız ile bir gün geçirdiğinizi düşünün. Bu bir gün içerisinde oyun oynamayı, yemek yemeyi ve çizgi film izlemeyi planlayacaksınız. Arkadaşınız ile oynayacağınız oyuna ve yiyeceğiniz yemeğe karar verdiğinizi fakat izleyeceğiniz çizgi film konusunda bir anlaşmazlık yaşadığınızı hayal edin. Bu anlaşmazlığı çözmek için neler yapabileceğinizi defterinize hikâye şeklinde yazınız.
Cevap:

Mehmet ile Tusem en iyi arkadaşlardı. Birbirlerine her konuda yardım eder, her şeyi paylaşırlardı. Bir gün, okuldan sonra evlerine giderken film izlemek ve yemek yemek için plan yapmaya karar verdiler.

Mehmet, yeni bir aksiyon filmini izlemek istediğini söyledi. Aksiyon filmlerini çok sevdiği için heyecanlanmıştı. Ancak Tusem, korku filmlerini daha çok seviyordu ve gece korku filmi izlemenin daha eğlenceli olacağını düşünüyordu.

İkisi arasında bir anlaşmazlık başladı. Her biri kendi fikrini ısrarla savunuyordu. Mehmet, aksiyon filminin daha heyecanlı olduğunu ve onun seçimine göre bir film izlemeleri gerektiğini söylüyordu. Tusem ise korku filminin daha gerilimli olduğunu ve bu yüzden onun tercihine göre bir film seçmeleri gerektiğini savunuyordu.

Anlaşamadıklarını fark eden Mehmet ve Tusem, birlikte oturup konuşmaya karar verdiler. Öncelikle sakin bir şekilde düşüncelerini paylaştılar. Sonra, her biri neden kendi tercihini yaptığını açıkladı. Mehmet, aksiyon filmlerinin adrenalini arttırdığını ve onu heyecanlandırdığını söyledi. Tusem ise korku filmlerinin gerilimi sevdirdiğini söyledi. Bir süre sonra, ikisi de anladı ki her ikisinin de farklı zevkleri var ve önemli olan birbirlerini anlamak ve saygı duymaktı. Bu nedenle, ortak bir çözüm bulmak için düşünmeye başladılar.

Sonunda, kararlarını verdiler. İlk olarak aksiyon filmi izleyecekler ve ardından korku filmine geçiş yapacaklardı. Böylece hem Mehmet hem de Tusem zevk aldıkları filmleri izlemiş olacaktı.

Film izleme planına ek olarak, yemek konusunda da bir uzlaşma sağladılar. Mehmet’in annesi lezzetli sandviçler hazırlayacak ve Tusem’in annesi de tatlı bir atıştırmalık sunacaktı.

Böylelikle, Mehmet ve Tusem arasındaki anlaşmazlık çözülmüş oldu. Birlikte keyifli bir akşam geçirdiler, hem aksiyon dolu anlar yaşadıkları filmi izlediler hem de korku dolu sahneleri seyrettiler.


4. Sınıf İnsan Hakları Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları Hecce Yayıncılık

 Okuma Metni

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Bu ülkede yaşayan insanların özellikleri nelerdir?
Cevap: Bu ülkede yaşayan insanlar iletişim kurmayı sevmeyen, sinirli ve empati konusunda bir bilgisi olmayan kişilerdir. 

2. Halk uzlaşı kavramıyla tanıştıktan sonra nasıl özellikler kazanmıştır?
Cevap: Halk uzlaşı ile tanıştıktan sonra iletişim kurmayı seven, sakin ve anlayışlı bir toplum haline gelmiştir. 

3. Toplumda uzlaşı kültürünü hâkim kılabilmek için bireysel olarak yapabileceklerimiz nelerdir?
Cevap: Toplumda uzlaşıyı hakim kılmak için iletişim kurarken dinleyip anlamayı öğrenmemiz ve öğretmemiz gerekir. Kötü durumlarda sakinliği koryuarak orta yolu bulmaya çalışmamız gerekir.  

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.