Cevap Yaz
23 Mayıs 2024, 22:38 - Saniye Yazdı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan Ünlü Ressam metnine ait cevapların bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları

5.Sınıf Türkçe Ders Kitabı KOZA Yayınları 228-230-231-232-233 Sayfa Cevapları Ünlü Ressam

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228 Cevapları KOZA Yayınları

HAZIRLIK

Resim yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Nedenleriyle açıklayınız.
Cevap: Resim yapmayı seviyorum. Bazen hissettiklerimi resme döküyorum ve bu bana çok iyi gelmektedir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 230 Cevapları KOZA Yayınları

 1. ETKİNLİK

Metnin görsel ve başlığından hareketle metnin konusunu tahmin ederek aşağıya yazınız. Metni okuduktan sonra da tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.
Cevap: Bir çocuğun renklerle ve fırçayla özgürce resim yaptığını anlamaktayım.


2. ETKİNLİK

Metinde anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyip defterinize yazınız. Tespit ettiğiniz kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Kelimelerin sözlük anlamlarına bakarak tahminlerinizin doğruluğunu kontrol ediniz. Kelimeleri sözlüğünüze yazınız. Metinden alınan “ağır” kelimesinin
aşağıda verilen sözlük anlamlarını okuyunuz. Önceki bilgilerinizden de faydalanarak kelimenin metinde hangi anlamıyla kullanıldığını işaretleyiniz.
Cevap: 

portre
Tahminim: görünüş
Sözlük anlamı: bir kimsenin genellikle belden yukarısını gösteren fotoğraf ya da yağlıboya, suluboya ile yapılmış resim

poster 
Tahminim: resim
Sözlük anlamı: duvara asılmak üzere basılmış büyük boy resim ya da fotoğraf.

5.-Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-Sayfa-230-Cevaplari-KOZA-Yayinlari 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları


3. ETKİNLİK

Metinde geçen aşağıdaki kelimelerin zıt anlamlılarını belirtilen yerlere yazınız. Bulduğunuz kelimeleri birer cümle içinde kullanarak aşağıya yazınız.
Cevap:

5.-Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-Sayfa-230-Cevaplari-KOZA-Yayinlari1 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 231 Cevapları KOZA Yayınları

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki atasözlerini anlamlarıyla eşleştiriniz.
Cevap:

5.-Sinif-Turkce-Ders-Kitabi-Sayfa-231-Cevaplari-KOZA-Yayinlari 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 228-230-231-232-233 Cevapları KOZA Yayınları


5. ETKİNLİK

“Ünlü Ressam” metnine farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve başlıkları seçme nedenlerinizi yazınız.
Cevap:

Birinci başlığım: Çocukların Hayal Gücü
Bu başlığı seçme nedenim: Çocuklar resimleri istediği gibi yaptığı için bu başlığı seçtim.

İkinci başlığım: Renklerle Yaşayan Kimse
Bu başlığı seçme nedenim: Renklerle yaşayana kişiye ressam dendiği için bu başlığı seçtim.


6. ETKİNLİK

“Ünlü Ressam” metninin konusunu ve ana fikrini yazınız.
Cevap:

Metnin konusu: Ünlü ressamın resim çizme konusunda bilgi vermesidir.
Metnin ana fikri: Resimleri çizerken veya boyarken ölçülerle değil de hayal gücümüzle hareket etmeliyiz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 232 Cevapları KOZA Yayınları

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

Ressam neden çocukların yaptığı resimlere bayılıyor?
Cevap: Çok özgür çalıştıkları için çocukların resimlerine bayılmaktadır.

Ressam en çok neye kızıyor?
Cevap: Resim yaparken cetvel kullananlara çok kızarmış.

Ressam resmi düzeltmek yerine neyin yapılması gerektiğini söylüyor?
Cevap: Düzeltmek yerine yenisinin yapılması gerektiğini söylemektedir.

Ressama göre kaç tane renk vardır?
Cevap: Milyonlarca rengin olduğunu söylemiştir.

Resim çizerken siz nelere dikkat ediyorsunuz? Açıklayınız.
Cevap: Resim çizerken nasıl renklendireceğimi düşünerek çizerim. Ne yapacağımı önceden belirlerim. Yanlış çizmemek için.


8. ETKİNLİK

Metindeki ressam, kendisine sorulan sorulara cevap verirken “ressam, şair, demirci, kuş, çarşamba” kelimelerinin tanım ve anlamlarını kendine özgü bir tarzda cevaplıyor. “Oyuncu, marangoz, kedi, pazartesi” kelimelerinin anlamlarını siz de kendi cümlelerinizle size özgü olacak şekilde aşağıya yazınız.
Cevap: 

oyuncu: Canlı sanat.
marangoz: Tahtadan sanatçı
kedi: Tüy yumağı
pazartesi: Başlangıçların günü


9. ETKİNLİK

Metni özetleyerek aşağıya yazınız.
Cevap: Ünlü ressam resimler hakkında bilgi vermeye başlamıştır. Öncelikle çocukların yaptığı resimleri özgürce yapıldığı için bayıldığını söylemiştir. Karşısındaki ona sürekli sorular sormaktadır. Ünlü ressam da ağır ağır sorularını cevaplamaktadır. Ressam resimlerin düzeltilmemesi gerektiğini ve cetvel ile çizilmemesi gerektiğini anlatmıştır. Farklı kollarda insanların ne iş yaptığını anlatmıştır. Karşısındakinin anlamadığı kelimeleri ona anlatmıştır. Ve sonra gözlüklerini çıkarıp silerek gitmiştir.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 233 Cevapları KOZA Yayınları

10. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında hazırlayarak sınıfa getirdiğiniz resimleri arkadaşlarınızla paylaşınız. Bu resimlerin sizde uyandırdığı duygular nelerdir? Ressamlar bu resimleri çizerken cetvel kullanmış olabilirler mi? Metinde cetvel kullanan ressamlar hakkındaki düşüncelere katılıyor musunuz? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınız esnasında arkadaşlarınızın sözünü kesmeyiniz. 
Cevap: Resimler bende şaşkınlık ve hayranlık uyandırdı. Ressamlar bu resimleri çizerken cetvel kullanmamışlardır. Metinde cetvel kullanan ressamlar hakkındaki düşüncelere katılıyorum. Çünkü resimlerin özgün yetenek işi olduğun düşünüyorum. 


11. ETKİNLİK

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında edindiğiniz bilgilerden hareketle defterinize “Sanat ve Resim” konulu bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi yazarken aşağıdaki aşamalara uyunuz. Metninizi yazmadan önce çevrenizdeki insanlara “en çok sevdikleri sanat dalını” sorunuz.
Aldığınız cevapları grafik hâline getiriniz. Bunun için öğretmenlerinizden destek alınız.
Cevap:

Sanat, insanlık tarihinde önemli bir yer tutan kendini ifade etme şeklidir. Resim ise sanatın en eski ve yaygın dallarındandır. İnsanlar, binlerce yıldır resim yaparak duygularını ve düşüncelerini ifade etmişlerdir.
Bir resim, renklerin ve biçimlerin uyumuyla görsel bir zevk sunar ve insanların iç dünyasına dokunur. İyi bir resim, kendine özgü bir anlatım dili kullanır ve bakan kişilerde derin duygular yaşatır.
Sanat ve resim, aynı zamanda tarihsel birer belge niteliği taşırlar. Geçmiş dönemleri yansıtan resimler, gelecek nesillere bilgi aktarımını sağlar. Örneğin, mağara duvarlarına çizilen resimler, mısırdaki çizimler ve buna benzer şekilde geçmişteki olayları anlatan resimler bizlere tarih hakkında bilgi verir.
Sanatın gücünü artıran bir diğer faktör, kişisel hayal dünyasını özgürce ifade edilmesidir. Bir resim yaparken, sanatçı hayal gücünü kullanır.


SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Ünlü Türk şairleri hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız. Bu şairlerden birine ait bir şiiri defterinize yazarak sınıfa getiriniz.
Cevap:

Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Aziz Nesin, hem yazarlık yeteneği hem de toplumsal sorunlara yaklaşımıyla öne çıkan biridir. Onun eserleri, sadece gülümsetmekle kalmaz, aynı zamanda düşündürür.
Aziz Nesin, 20. yüzyıl Türk edebiyatının önde gelen hiciv yazarlarından biridir. 1915 yılında İstanbul’da doğdu ve 1995 yılında hayata gözlerini yumdu. Eserlerinde sıkça toplumun yanlış uygulamalarını eleştiren Nesin, mizahın gücünü kullanarak insanları düşünmeye teşvik etti.
Nesin’in en çok bilinen eseri “Hababam Sınıfı” serisidir. Bu seride, Türk eğitim sisteminin sorunlarını eleştirel bir dille anlatırken, okuyucuya gülmekle birlikte düşünme fırsatı da verir. Nesin’in eserlerindeki karakterler, toplumun farklı kesimlerinden gelerek bir arada yaşamak zorunda kalan insanları temsil eder. Bu sayede, okuyucular hem günlük hayattan kesitler bulurken hem de toplumsal sorunların altında yatan derinlikleri görebilir.

 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.