Cevap Yaz
25 Şubat 2024, 16:29 - Furkan Yazdı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-131-133. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6.Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-131-133. Sayfa Cevapları Adım Adım Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Madde ve Isı konusunun yer aldığı 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127-131-133 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-131-133. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı 127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları Madde ve Isı

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 127 Cevapları MEB Yayınları

MADDE VE ISI

Temas hâlindeki maddelerden sıcaklığı daha fazla olandan daha az olana ısı enerjisi aktarılır. Peki, ısı alışverişinin madde taneciklerinin hareketleri üzerinde nasıl bir etkisi vardır?
Cevap: Isı alışverişi sırasında sıcak durumdaki tanecikli maddeler daha hızlı hareket ederek kendinden daha düşük sıcaklıktaki maddeye enerjilerini aktarırlar. Enerji transferi sonrasında osğuk maddenin tanecikleri hızlı hareket ederek sıcaklığı artar bunun sonucunda sıcak maddenin tanecikleri yavaşlar ayrıca sıcaklığıda azalır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 131 Cevapları MEB Yayınları

DÜŞÜNÜP DEĞERLENDİRELİM

1. Hangi şişedeki suyun sıcaklığı en çok azalmıştır? Nedenini açıklayınız.
Cevap:  3 numaradaki şişenin sıcaklığı daha çok azaldı çünkü bu şişe ısı yalıtan malzemelerle donatılmamıştır bundan ötürü ısısını çevreye hızla yaymıştır.

2. Sıcaklık kaybı en az olan su, hangi şişededir? Nedenini açıklayınız.
Cevap: Sıcaklı kkaybı en az olan su 2 numaralı şişedir. Çünkü bu şişenin etrafında ısı yalıtım malzemelerinden pamuk vardır. Pamuk hava boşluklarını adeta hapsederek ısının kaybolmasını engeller.


“Isı yalıtımı için kullanılan malzemeler dışında başka malzemelerle de ısı yalıtımı yapılabilir mi?” sorusunun cevabını araştıralım.
Cevap: Gelişen teknolojilerle beraber her gün yeni karışımlarla yeni maddeler oluşturulabiliyor. Bu nedenle gelecekte yeni ısı yalıtım malzemeleri ortaya çıkacaktır. Günümüzde ısı yalıtımı olarak hayvan derileri, ahşap, plasitk ve buna benzer malzemeler belkide kullanılabilir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları MEB Yayınları

KENDİNİ DEĞERLENDİR-3

1. Aşağıdaki açıklamaların ait olduğu kavramları belirleyiniz. Açıklama başındaki harf ile ilgili kavramı eşleştirerek noktalı yerlere yazınız.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları MEB Yayınları


2. Bazı metallerin ısı iletkenlikleri bakımından sıralaması “Bakır > Alüminyum > Çelik” şeklindedir. Görsellerde boyutları özdeş çelik, bakır ve alüminyum çubuklar ile yapılan deneyler verilmiştir. Aynı büyüklükte ve sıcaklıktaki buz parçaları başlangıç sıcaklıkları aynı olan bu metallerin uç kısımlarına yerleştirilmiştir. Metaller, diğer uçlarından özdeş ısıtıcılar ile ısıtılmaya başlanmıştır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 133 Cevapları MEB Yayınları

Buna göre X, Y ve Z harfleri ile gösterilen buz parçalarından hangisi, daha kısa sürede tamamen erir? Nedenini açıklayınız.
Cevap: Y harfli buz parçası en hızlı eriyen buz parçası olur. Çünkü Y harfli buz parçasının üzerinde yer aldığı bakır çubuk ısıyı diğer metallere göre en çok ve en hızlı ileten amddedir.


3. Isı yalıtımının önemini insan sağlığına ve çevreye etkileri bakımından açıklayınız.
Cevap: Isı yalıtımı Astım, KOAH ve buna benzer solunum sistemine bağlı hastalıkların olması ihtimalini azaltır. Evin içerisinde nemi, küfü ve kötü kokuyu azaltır. Ayrıca evin içi daha az enerji harcanarak ısıtılabilir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.