Cevap Yaz
4 Mart 2024, 21:38 - Furkan Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Fotoğraflarda Kalan Anılar konusunun yer aldığı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155-157-158-159 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 155-157-158-159. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı ANKA Yayınevi 155-157-158-159. Sayfa Cevapları Fotoğraflarda Kalan Anılar

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 155 Cevapları ANKA Yayınevi

Düşünelim – Tartışalım

1. Anıları kaydetmeyi seviyor musunuz? Bu kayıtlarınızı nasıl saklıyorsunuz?
Cevap: Anıları kaydetmeyi çok severim. Babamın fotoğraf makniesiyle evde, bahçede ve gittiğimiz yerlerde sık sık fotoğraf çekerek bunları bilgisayarımda saklarım.

2. Fotoğrafçılık bir sanat mıdır? Açıklayınız.
Cevap: Fotoğrafçılık bana göre bir sanat değildir çünkü fotoğrafçı o an meydana gelen bir kareyi sadece kaydetmekle yetinmiştir. Kendinden hiç bir şey katmadan, hayal dünyasından bir şeyler yerleştirmeden sadece kareyi kaydettiği için sanat sayılmaz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları ANKA Yayınevi

1. Etkinlik

Aşağıdaki kelimelerin anlamlarını metinde kullanıldıkları cümlelerden tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimelerin anlamlarını sözlükten öğrenerek tahmin ettiğiniz anlamlarıyla karşılaştırınız.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 156 Cevapları ANKA Yayınevi


2. Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

En çok nelerin fotoğrafını çekmeyi seversiniz?
Cevap: En çok ailemin, kedimin, gökyüzündeki yıldız ayın fotoğrafını çekmekten hoşlanırım.

İnsanlar neden fotoğraf çekmeye ve çekilmeye ihtiyaç duymuştur?
Cevap: İnsanlar yaşadıkları mutlu anları ve ilgisini çeken güzel şeyleri tekrar ve tekrar görebilmek, hatırasını yaşayabilmek için fotoğraf çekmeye ihtiyaç duymuş olabilir.

Büyüklerinizin fotoğraflarına baktığınızda neler hissediyorsunuz?
Cevap: Büyüklerimin fotoğrafına baktığım zaman çok mutlu oluyorum çünkü ben onların eskiden nasıl göründüğünü göremedim fakat fotoğraflar sayesinde görebiliyorum bu yüzden çok garip aynı zamanda mutlu oluyorum.

Geçmişte çekilmiş fotoğraflarla günümüzde çekilen fotoğraflar arasındaki farklar nelerdir?
Cevap: Eskiden çekilmiş fotoğrafların kalitesi ve rengi biraz daha kötüydü günümüzde ise fotoğraflar daha kaliteli ve daha renkli.

Sizce insanlar eski fotoğraflarını neden saklar ve zaman zaman neden onlara bakar?
Cevap: İnsanlar eskiden yaşadıkları güzel anları ve hatıraları istedikleri zaman tekrar bakarak yaşamayı ve hatırlamayı istediklerinden dolayı bakıyor olabilirler

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 158 Cevapları ANKA Yayınevi

3. Etkinlik

Metni aşağıda verilen bağlaçlarla tamamlayınız.
Cevap:

Sanat, insanlara doğada olanı yeniden yorumlama __ve__ yaratma gücü verir. __Bununla beraber__ sanatsal ürünler, gerçeklerin bire bir kopyası olmazlar. Sanatçılar diğer insanlardan farklı olarak var olanı olduğu gibi değil, bambaşka bir şekilde yansıtır. Örneğin resim çizme yeteneği olan birini düşünün. Sadece bu yeteneğe sahip olmak __bile__ onu başka insanlardan ayırır __ancak__ onu sanatçı yapmaya yetmez. Sanatçı, sürekli yeni şeyler üretmelidir. __Çünkü__ eserinin diğer tüm eserlerden farklı olmasını sağlamak zorundadır. Eğer bir sanatçının eseri diğer sanatçıların eserlerinden ayrılabiliyorsa o sanatçı gerçek bir sanatçıdır.


4. Etkinlik

Aşağıda “tulumbacı ocağına” ait fotoğraflar bulunmaktadır. Bu resimdeki meslek grubunun günümüzdeki adını öğreniniz. Günümüzdeki şartları ile eski şartlarını fotoğraflardan yararlanarak karşılaştırınız.
Cevap: Günümüzdeki bu meslek grubunu belediyelere bağlı itfaiye teşkilatı üstlenmektedir. İtfaiye günümüzde daha güçlü itfaiye araçlarını, merdivenlerini, itafiye ekipmanlarını ve hortumlarını kullanırlar. Buradaki gibi elde taşınan su tulumbalarına göre oldukça büyük fark vardır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları ANKA Yayınevi

5. Etkinlik

Aşağıdaki bulmacada yer alan sanat dallarını renkli kalemlerle boyayınız.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları ANKA Yayınevi


6. Etkinlik

Aşağıdaki doğru-yanlış tablosunu doldurunuz.
Cevap: 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları ANKA Yayınevi


7. Etkinlik

Geleneksel el sanatları araştırmanız sonucunda seçtiğiniz bir sanatla ilgili tanıtım metnini aşağıdaki yönergeleri dikkate alarak yazınız.
Cevap:

Dünyada El Sanatları

Geleneksel el sanatları, birçok farklı kültürde bulunan ve insanların sanatsal becerilerini ifade etme şekillerini temsil etmiştir. Bu sanatlar genellikle geçmişten günümüze aktarılan teknikler ve gelenekler kullanılarak üretilir. El işçiliğiyle yapılan bu eserler, zamanla bir araya gelen deneyim ve ustalıkla şekillendirilir.

Her kültürde farklı geleneksel el sanatları bulunur. Örneğin, kültürümüzde halı dokumacılığı, güzel desenleri ve renkleriyle ünlüdür. Geleneksel el sanatları sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal açılardan da önemlidir. Birçok ülkede, bu sanatlar, yerel ekonomiye katkı sağlayan bir endüstri olarak kabul edilir. El işçiliğiyle üretilen ürünlerin satışı, yerel insanlara gelir kaynağı oluşturabilir ve böylece ekonomiyi destekler. Ayrıca, geleneksel el sanatları, usta-çırak ilişkisi gibi geleneksel eğitim yöntemlerini sürdürerek kültürel mirasın aktarılmasına yardımcı olur.


Sonraki Metne Hazırlık

Renkli kalemlerinizi çantanıza koyunuz. Eski çağlardan bu yana sanatın hangi hastalıkları iyileştirmede tedavi aracı olarak kullanıldığını güvenilir genel ağ adreslerinden araştırınız.
Cevap:

Sanatın tarih boyunca hastalıkların tedavisinde kullanılması, eski çağlardan bu yana insanlık tarafından uygulanmaktadır. İnsanların sanatı, bedensel ve ruhsal sağlıklarını iyileştirmek için kullandığı bilinmektedir.

Antik Mısır, yapıtlarında mitolojik semboller ve tanrıları temsil eden resimleri kullanmışlardır. Bu resimlerin, hem fiziksel hem de zihinsel hastalıkların tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktaydı.

Benzer şekilde, antik Yunan ve Roma toplumlarında mitoloji, heykelcilik, müzik ve tiyatro gibi sanat formları, hastaların tedavi süreçlerinde aktif olarak kullanılırdı. Örneğin, antik Yunan’da, tiyatro oyunları ve müzik performansları, insanların duygusal stresini azaltmak ve ruh hallerini iyileştirmek amacıyla kullanılırdı.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.