Cevap Yaz
2 Mayıs 2024, 17:49 - Furkan Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 182-183-184-185. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı 182-183-184-185. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerimizin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Oğuz Kitaplarla Tanışıyor Metni Cevapları konusunun bulunduğu 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 182-183-184-185 Cevapları konusunu paylaştık. Eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlar bölümünden yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 182-183-184-185. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

6.Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 182-183-184-185. Sayfa Cevapları Oğuz Kitaplarla Tanışıyor Metni Cevapları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları MEB Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Oluşturduğunuz okuma planını arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Hafta içleri 20’şer sayfa kitap okuyup, hafta sonları bu sayıyı 50’şey sayfaya çıkararak bir düzen oluşturabilirsiniz.

Mesela;

Pazartesi› 20
Salı› 20
Çarşamba› 20
Perşembe› 20
Cuma› 20
Cumartesi› 50
Pazar› 50

Böylelikle haftada 200 sayfa kitap okuyarak, haftada bir kitap bitirebiliriz.


1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni aşağıda boş bırakılan yere özetleyiniz.
Cevap: 

Oğuz’un arkadaşları kendi aralarında bir kampanya düzenlemişler. Bu kampanyada her hafta bir kitap okuyarak aralarında kitap hakkında konuşuyorlarmış. Oğuz’da bu kampanyaya katılmaya başlamış. Daha önce hiç kitap okumadığı için konuşmalarda hep susmak zorunda kalıyormuş. Arkadaşlarından izin isteyerek eve gitmiş ve kitap okumaya başlamış. 15 dakika geçmeden uykusu geldiğini fark etmiş ve kitabı bırakarak yatağına girmiş. Yatağına girdiğinde uykusu açılınca anlam verememiş. Annesine sormayı düşünerek gitmiş. Olanları anlatmış. Annesi de ona henüz yeni başladığından böyle olduğunu ama isterse başarabileceğini söylemiş.  Kendine güvenen Oğuz, bir program yaparak her gün yarım saatini kitap okumaya ayırdı. İlk bir kaç hafta zorlansa da sonrasında fark etmeden süreyi uzatıyormuş. Bir gün bir saat boyunca hiç sıkılmadan kitap okumuş. Başardığına çok mutlu olmuş.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 183 Cevapları MEB Yayınları

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metne uygun bir başlık belirleyerek yazınız.
Cevap: Kitap Sevgisi


3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Oğuz’un arkadaşları nasıl bir kampanya düzenlemişlerdir?
Cevap: Oğuz’un arkadaşları her hafta bir kitap okuyarak o kitap hakkında tartışma kampanyası düzenlemişler.


2. Oğuz’un arkadaşları arasında suskun kalmasının sebebi nedir?
Cevap: Oğuz’un arkadaşları arasında suskun kalmasının sebebi daha önce hiç kitap okumamasıdır.


3. Annesi, Oğuz’un sorununa çözüm olarak ne sunmuştur?
Cevap: Annesi, Oğuz’un sorununa çözüm olarak çok isterse başarabileceğini söylemiştir. 


4. Siz olsaydınız Oğuz’a çözüm önerisi olarak ne sunardınız?
Cevap: Ben olsaydım Oğuz’a çözüm önerisi olarak daha anlaşılır basit ve az sayfa sayısı olan kitaplardan başlamasını söylerdim. Böylelikle sıkılmadan kitap okuma alışkanlığı edinebilirdi.


5. Oğuz’un kitap okuma alışkanlığı kazanma yolunda uyguladığı programı nasıl buluyorsunuz? Sizce bu yöntem etkili midir?
Cevap: Oğuz’un kitap okuma alışkanlığı kazanma yolunda uyguladığı program bence doğru ve etkilidir.


6. Siz kitap okuma alışkanlığı kazanmak için nasıl bir yol izlediniz?
Cevap: Ben kitap okuma alışkanlığı kazanmak için az sayfa sayısı olan daha anlaşılır basit kitaplar okuyarak başladım.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 184 Cevapları MEB Yayınları

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinde Oğuz’un kitap okumakta zorlanması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kendi hayatınızdan ve çevrenizdeki örneklerden yola çıkarak metinle ilgili görüşlerinizi aşağıdaki boşluğa yazınız.
Cevap: Oğuz’un kitap okumakta zorlanmasını normal karşılıyorum. Çünkü daha önce kitap okumamış birisinin ilk başladığında hemen zevk alması beklenemez. Kitap alışkanlığı zamanla oluşur. Okudukça kitabın içerisinde hisseder, hayatımızdaki olaylara dahi cevaplar buluruz. Kitap okuyan insanlar daha bilgilidir. Bu yüzden en kısa zamanda kitap okuma alışkanlığı edinmeliyiz.


5. ETKİNLİK

a) Aşağıda verilen kelime ve kavram havuzundaki kelimelerden en az üç tanesini kullanarak kitap okumak üzerine bir konuşma yapınız. Kelimeleri anlamlarına uygun olarak kullanmaya dikkat ediniz.
Cevap: Kitap okumak keyif veren bir hobidir. Kimi zaman diyar diyar gezdiren bir tren, bazen çok yakın bir arkadaş, bazen bilgi vere bir öğretmen gibidir. Kitap okuma alışkanlığı ufkumuzu genişletirken, hayal gücümüzü de besler. Her yaştan insan kitap okumalı, kitap okumanın verdiği heyecanı tatmalıdır.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 185 Cevapları MEB Yayınları

6. ETKİNLİK

Aşağıda bir bölümü verilen metni tamamlayınız. Metninize uygun bir başlık belirleyiniz.
Cevap:

KİTAP ALIŞKANLIĞIM

Çünkü kitabın verdiği hazzı, heyecanı, huzuru ve dostluğu başka bir şeyde bulamam. Kitap okumak hayatımın bir parçası, yaşamdan zevk alma sebebimdir. Bu yüzdendir ki kitap okumayanları hiç anlayamam. Kitap okuma alışkanlığı edindiğimden beri başka bir şeye de ihtiyaç duymam. 


GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Üç boyutlu yazıcı nedir? Ne işe yarar? Bilgi edininiz.
Cevap: Üç boyutlu yazıcı, üç boyutlu modelleri kalıba ihtiyaç duymadan üç boyutlu gerçek nesnelere dönüştüren ve üreten bir cihazdır.
Otomativ parçaları, mühendislik, mimarlık, kuyumculuk ve aksesuar, sanat, kalıp, medikal parçaları ve dental alanlarında kullanılır.


2. “NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)” ile ilgili kütüphaneden, “gov” veya “edu“ uzantılı sitelerden bilgi toplayınız.
Cevap: NASA 29 Temmuz 1958 yılında, Amerika Birleşik Devletlerinde Dwight D. Eisenhower tarafından kurulmuştur. Günümüzde Uluslararası Uzay İstasyonu’nu desteklemekte ve yeni Ares I ve Ares V iniş araçlarını geliştirmektedir.


6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları 182-183-184-185. Sayfa, Oğuz Kitaplarla Tanışıyor Metni Cevapları konusu içerisinde eksik veya hatalı bir durumla karşılaşmanız durumunda bunu bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.