Cevap Yaz
15 Mayıs 2024, 22:21 - Zülal Güneş Yazdı

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 211-213-216-217. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 211-213-216-217. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 6. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Lagari Hasan Çelebi ve Dünyanın İlk Roket Denemesi  metninin bulunduğu 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 211-213-216-217 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 211-213-216-217. Sayfa Cevapları ANKA Yayınevi

6.Sınıf Türkçe Ders Kitabı ANKA Yayınevi 211-213-216-217. Sayfa Cevapları Lagari Hasan Çelebi ve Dünyanın İlk Roket Denemesi

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 211  Cevapları ANKA Yayınevi

Düşünelim – Tartışalım

1. İnsanlar, en eski çağlardan beri neden uçmak istemiş olabilirler?
Cevap: Uçmanın daha hızlı ve daha rahat olduğunu düşündükleri için uçmanın yollarını aradıklarını düşünüyorum. 


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları ANKA Yayınevi

1. Etkinlik

Aşağıdaki tanımlardan yararlanarak harflerinden bazıları eksik olan kelimeleri bulunuz.
Cevap:

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 213 Cevapları ANKA Yayınevi


2. Etkinlik

Metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Lagari Hasan Çelebi, padişahtan ne için izin istemiştir?
Cevap: Gökyüzünde  kanat takılmadan uçmak için araç yapmış ve şenlikte bu aracı kullanmak için izin istemiştir. 

2. Padişah, Lagari Hasan Çelebi’ye neden ve hangi koşulda izin vermiştir?
Cevap: Şenliklerde bu gösterinin renk katacağına ve gece yapılması şartıyla izin vermiştir. 

3. Lagari Hasan Çelebi, roketine hangi ismi vermiştir? Bu ismi vermesinin sebebi nedir?
Cevap: Roketine “Yedi Kollu Fişek” adını vermiştir. Roket yedi kollu fişekten oluştuğu için bu ismi vermiştir. 

4. Lagari Hasan Çelebi, hangi işi başarmaktan dolayı sevinçlidir?
Cevap: Roket ile uçmuş ve yere sağ salim indiği için sevinçlidir. 

5. Padişah, Lagari Hasan Çelebi’yi neyle ödüllendirmiştir?
Cevap: Bir kese altın ile ödüllendirmiştir. 

6. Lagari Hasan Çelebi önemli biri midir?
Cevap: Lagari Hasan Çelebi ilk roketi yaparak bununla uzayın derinliklerine gidip gelen ilk insandır. Bundan dolayı önemli biridir. 


3. Etkinlik

Aşağıdaki cümlelerden nesnel olanların başına “N” öznel olanların başına “Ö” getirelim.
Cevap:

(N) Dünya, Güneş’in etrafında dönmektedir.
(N) Bir yıl 365 gün 6 saattir.
(N) Ege Bölgesi’nde Akdeniz iklimi görülür.
(Ö) Okumak, en yararlı uğraştır.
(Ö) Aile, insanın en değerli varlığıdır.
(Ö) Kırmızı en dikkat çekici renktir.
(N) Uzun süreli genel ağ kullanımı psikolojik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.
(Ö) Başarılı bir gelecek kurmanın temelinde bilime verilen önem yatar.
(N) Türkiye’nin başkenti Ankara’dır.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 216 Cevapları ANKA Yayınevi

4. Etkinlik

B. Çizgi romanla ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız. 

1. Bal kabağı ailesi hangi uyduya yolculuk etmiştir?
Cevap: Miranda adında bir uyduya yolculuk etmiştir. 

2. Verona Rupes yamacının yüksekliği ne kadardır?
Cevap: Yamacın yüksekliği 10 km kadardır. 

3. Verona Rupes’den bırakılan bir cisim neden 12 dakikada düşer?
Cevap: Mirandanın zayıf kütle çekiminden dolayı bir cisim 12 dakikada düşer. 

4. Miranda hangi gezegenin uydusudur?
Cevap: Uranüs gezegeninin uydusudur. 

5. Miranda’nın yüzey şekilleri neye benzemektedir? Miranda bu şekli nasıl almıştır?
Cevap: Yüzey şekilleri çok düzensizdir. Vadiler, yamaçlar ve dağlarla kaplıdır. Bu şekiller volkanik hareketler sonucunda oluşmuştur. 

6. Miranda’daki en ilginç şey nedir? Bu durum size göre de ilginç midir? Açıklayınız.
Cevap: Yerin altında ısınan maddelerin dışarı çıkmak için birbirini iterek şişmesi ve kubbe şeklinde yapı oluşturması Miranda’nın en ilginç şeyidir. Dünya’da böyle yapıları görmediğim için çok ilginç buldum. 


5. Etkinlik

Kendinizi yeni keşfedilmiş bir gezegene yolculuk yapan bir astronotun yerine koyarak defterinize bir hikâye yazınız. Hikâyenizin, aşağıdaki soruların cevaplarını içermesine dikkat ediniz.
Cevap:

Bir zamanlar, Türkiye’nin güzel bir köşesinde dört cesur çocuk yaşarmış: Alper, Nisa, Erdem ve Coşkun. Hepsi gökyüzündeki yıldızlara bakarak büyümüş ve uzayı keşfetmeye olan merakları hiç solmamıştı. Bir gün, bu dördü, daha önce hiç kimsenin gitmediği yeni bir gezegene yolculuk yapmak istediler.

Yıllar süren eğitimlerin ardından, astronotlar Alper, Nisa, Erdem ve Coşkun sonunda uzay aracına binerek yola çıktılar. Her biri önemli bir görev üstlenmişti: Alper kaptan olarak aracı yönetecek, Nisa iletişimi sağlayacak, Erdem bilimsel araştırmalar yapacak ve Coşkun da navigasyonu kontrol edecekti. Uzay aracı sessizce atmosferden ayrılıp sonsuz uzayın derinliklerine doğru ilerlemeye başladı.

Gezegenlere doğru geçerken, astronotların heyecanı doruk noktadaydı. Alper, kontrolleri ustalıkla sağlarken, Nisa iletişim cihazını kullanarak dünya ile bağlantıyı sürdürüyordu. Erdem ise ilginç bulguları kaydediyor ve Coşkun, rota üzerinde doğru yolu takip ediyordu. Yolculuklarına devam ettikçe, çocuklar yeni gezegenin sırlarını keşfetmek için sabırsızlanıyordu.

Sonunda, gözlerine inanamadıkları bir manzara ile karşılaştılar. Önlerinde, renkli bitkilerle kaplı bir dünya uzanıyordu. Yeşil ve mavi tonlarında bu gezegende, tuhaf ama dostça yaratıklar yaşamaktaydı. Alper, Nisa, Erdem ve Coşkun, heyecanla araştırmalarına başladılar.

Çocuklar, bu yeni dünyada bitkilerin nasıl nefes aldığını, yaratıkların nasıl beslendiğini ve birbirleriyle nasıl iletişimde olduğunu inceledi. Gezegendeki canlılar, çocuklara gülümseyerek yaklaşıyor ve onlara bilgiler veriyordu.

Uzun bir süre sonra, Alper, Nisa, Erdem ve Coşkun, dünyaya dönmek üzere tekrar uzay aracına bindiler ve böylece, dört cesur çocuk evlerine geri döndü,


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 217 Cevapları ANKA Yayınevi

6. Etkinlik

Hayatını araştırdığınız bilim insanının kahramanı olduğu bir öykü yazınız. Yazarken yazım kurallarına dikkat ediniz. Metne uygun bir başlık belirlemeyi de unutmayınız.
Cevap:

Bir zamanlar, uzak bir köyde yaşayan Sina adında zeki bir çocuk vardı. Sina, etrafındaki her şeye hayranlıkla bakar ve kafasında bir sürü icat tasarlar, ancak bu icatları kimse anlamazdı. İşte bu yüzden, Sina’nın annesi ve babası sürekli olarak onun hayal dünyasının neyle dolu olduğunu merak ederlerdi.

Bir gün, Sina, annesi ve babasıyla bahçede oturuyordu. Gökyüzünde uçan bir kuş görünce heyecanla “Anne, baba! Ben bir icat yapmak istiyorum. Bir kuş gibi uçabilmeliyim!” dedi. Annesi ve babası şaşkınlıkla ona baktılar, ama etraflarında bir şey göremediler. Sina’nın kafasındaki icatlardan habersizlerdi.

Ertesi gün, Sina, annesine ve babasına bahçede büyük bir ağaç diktiğini, yerin altına bir oyuk kazdığını ve oraya gizli bir icat yerleştirdiğini söyledi. Anne babası şaşkınlıkla Sina’yı dinledi, ama hâlâ anlam veremediler.

Birkaç gün sonra, Sina, annesine ve babasına bahçedeki çiçekleri sularken heyecanla koşarak yanlarına geldi. “Anne, baba! İcatlarımı göstermek istiyorum. Bakın, toprağın altında özel bir makinem var. Onunla bitkiler büyüyor!” dedi. Annesi ve babası şaşkınlıkla ona baktı, ancak yine de Sina’nın gösterdiği makineye anlam veremediler. Oysa ki makine sürekli olarak bitkilere nefes sağlıyordu.

Bir gün, köye yakın bir teknoloji dükkanı açıldı. Sina, bu fırsatı değerlendirip dükkana gitti ve kendi icatlarını anlatmaya başladı. Dükkandaki uzmanlar, Sina’nın heyecanını görerek ona yardım etmeye karar verdi. Dükkanda çalışan ustalar, Sina’nın anlattığı icatları dikkatlice dinledi ve onun hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalıştı. İcatlarını geliştirmek için ellerinden geleni yaptılar ve sonunda bazı icatlarını çalışır hale getirdiler.

Sina’nın annesi ve babası, oğullarının kafasındaki icatların gerçekleştiğini görünce şaşkınlık ve mutluluk içinde kaldılar. Artık Sina’nın iç dünyasını daha iyi anlıyorlardı. Ona karşı biraz daha sabırlı olmayı ve hayal gücünü desteklemeyi öğrendiler.


Sonraki Metne Hazırlık

Siber zorbalık ne demektir? Araştırınız.
Cevap: Siber zorbalık dijital teknolojiler aracı ile gerçekleştirilen zorbalık çeşididir. Siber zorbalık sosyal medyada, mesajlaşma platformlarında, cep telefonlarında görülebilir. Hedef seçilen bu medya aracılığı ile korkutmaya, kızdırmaya ya da utandırmaya neden olan davranışlar sergilenir. Örnek verecek olursak sosyal medyada bir kişi hakkında yalan haber yaymak, kötü mesajlar göndermek, kimlik bilgilerini kötüye kullanmak gibi davranışlardır. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.